Edvin Kristaq Rama i kërkon SPAK-ut hetimin e prof.dr.Sali Berishës, kundërpërgjigjet ish-kryeministri

 


 

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka vazhduar të kërkojë nga SPAK-u hetimin e ish-kryeministrit Sali Berisha. Sipas Ramës, tani janë bërë një vit që nga shpallja e Berishës “non-grata” dhe sekretari i Shtetit amerikan, Antony Blinken, e ka bërë të qartë se është detyra e institucioneve shqiptare që duhet të nxjerrin prova dhe jo DASH-i.

“Apo prisni Gjykatën e Parisit? U bë një vit dhe nuk kam fol fare, e gjithë PS-ja asnjë fjalë. Imagjinoni sikur të bëja deklarata. 

Por s’kam folur asnjë fjalë. Por po bëhet një vit. A janë të vërteta këto? A janë të vërteta? 


Mund të jenë thashetheme gazetash. Dhe unë jam i akuzuar se e kam bërë dosjen për non-graten me Sorosin dhe Blinkenin te një noter. Thonë që këtë e ka bërë Sorosi me atë të gjatin. Por këtë e thotë sekretari i Shtetit, i cili thotë se është detyrë e institucioneve për t’i gjetur provat. Kujt ia ka dhënë provat SHBA-ja?

 SHBA-ja bën punën e tyre, jo tonën. Provat i takojnë drejtësisë”, ka thënë Rama të mërkurën.

Por kundërpërgjigja e prof.dr.Sali  Berishës ishte e shpejtë. 

Sali Berisha ka thënë se nëse merret si i pandehur do ta mbrojë të vërtetën, duke akuzuar Edvin Kristaq Ramën për skandale.

“Nëse merrem i pandehur do të mbroj të vërtetën. Unë do mbroj të vërtetën, vetëm të vërtetën, do ta zbatoj ligjin dhe vetëm ligjin në të gjithë jetën time. Shpërthimet e skandaleve kanë bërë që Edvin Kristaq Rama të humbasë arsyen, ka probleme psiqike, i trembur. 

Vendi sot ka opozitë të vërtetë dhe kjo e tmerron Edvin Kristaq Ramën. 

Opozita është në revolucion. Ne s’do pajtohemi kurrë me këtë plaçkitje të tmerrshme që do u bëhet shqiptarëve. Ne s’bëjmë presion te SPAK, ne u drejtohemi qytetarëve. 

Ka shpikur ligjin e investitorëve strategjikë për të bërë ministrat investitorë strategjikë për t’u dhënë dhurata në prona publike. Dil përditë e mbaj fjalim për SPAK-un, por je i pashpresë. Asgjë s’na ndalon pa i dalë zot interesit të shqiptarëve”, ka thënë Berisha


Prof.dr.Sali Berisha është në rrugë të mirë për ta marrë sërish në dorë udhëheqjen e Partisë Demokratike. 

Ai ka shpallur kandidaturën për kryetar në zgjedhjet që pritet të mbahen më 22 maj 2022. Sipas asaj që ka thënë Sali Berisha, nuk pritet të ketë kundërkandidat.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)