Bahtir Hamza , plehu i infektuar që than jo vetëm lulet , por edhe gurët ..
Bahtir Hamza , plehu i infektuar  që than  jo vetëm lulet , por edhe gurët ..
14/11/2011 ..Në shkrimin e sotëm , për fat të keq nuk kam ndërmend të bëj kësi polemike me të quajturin Bahtir Hamza , por dëshiroj të kundërshtoj me forcë dhe të denoncoj këtë person dhe veprimtarinë antishqiptare , që ky i pacipë guxon dhe është duke ushtruar , në kuadrin e lirisë së fjalës dhe të mendimit , në botën e madhe aty ku edhe është fshehur ..
 E kam për qejf dhe pse jo edhe zakon që të hyj në polemika miqësore me poetë e shkrimtar , politikan e gazetarë , gjithmon në funksion të shkëmbimit të mendimeve dhe të përvojës midis nesh ..
Por në shkrimin e sotëm , për fat të keq nuk kam ndërmend të bëj kësi polemike  me të quajturin Bahtir Hamza , por dëshiroj të kundërshtoj me forcë dhe të denoncoj këtë person dhe veprimtarinë antishqiptare , që ky i pacipë guxon dhe  është duke ushtruar , në kuadrin e lirisë së fjalës dhe të mendimit , në botën e madhe aty ku edhe është fshehur ..!!
Them se është fshehur pasi e di mirë që ai ashtu mendon , se aty në një nga katet  e gradaçelës së lartë në Toronto , ka mundësinë që megjithëse shan , shpif dhe denigron , figura të nderuara të penës dhe kombit shqiptar , mund të fshihet dhe të struket  i pashqetësuar ...
Populli shqiptar thotë një fjalë të urtë : " Gënjeshtra i ka këmbët të shkurtëra " . Në rastin e këtij pinjolli tutkun antikombëtar dhe lafazan , kjo fjalë e urtë është tejkaluar. Pra simbas tij , gënjeshtrat dhe thashethemet e shpifura , nuk do të gjejnë kurrë drejtësi dhe do të merren si të mirëqëna se i thotë ky person ..
Kam kopertinat e tre librave të këtij të pacipi , të vetquajtur shkrimtar i diasporës , ku që në kopertinat e tyre , lexuesi shikon se "shkrimtari" që i ka shkruar ato është ose i marrë , ose agjent sekret i shërbimeve kundër shqiptare ...
Titujt skandaloz , me një pompozitet vulgar dhe banal , tregojnë se kemi të bëjmë me një njeri të shkrehur mendërisht ..
Po kush është Bahtir Hamza .. ??
Pa bërë autopsinë e plotë të jetës së tij , po them se :
Bahtir Hamza ,  është nga Drenica e Kosovës , i lindur më 1956 .Por prejardhjen e tij e ka nga Helshani i Kukësit . Shkollën fillore dhe të mesme i kreu në Kosovë. Studioi në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin e Shkencave Matematikore - Natyrore. Në maj 1977 shpallet nacionalist - irredentist nga regjimi serbokomunist shqipfolës. Burgoset më 1977 dhe më 1981.
Pikërisht këtu fillon edhe majmunizmi i tij anti shqiptar , pasi dalja e tij nga  burgu , me gjithë ato akuza "të mëdhaja " që i ishin veshur , bëri përshtypje dhe la të kuptonin shumë se ai ishte blerë  nga shërbimet sekrete serbomadhe dhe UDB-ja
Pra i ndërpreu studimet dy herë. Ndërsa më vonë në Zagreb u rikualifikua në shkollën hoteliere. Në Zyrih të Zvicrës, kreu studimet e larta për hotelieri dhe turizëm. Ai më vonë shtë themelues dhe kryetar i parë i Shoqatës Alternative të Poetëve "PENA SHQIPTARE" me seli në Prishtinë.Kosovë.Njiherit është Botues dhe kryeredaktor i revistës "PENA SHQIPTARE".
Drejtor ekzekutiv i N.T. Botuese "ARBANI-A". Prishtinë.Kosovë...
Por kokën e nxorri , para luftës gjat[ saj dhe mbas luftës në Kosovë .. Si karierist   shfrytëzoi njohjet e tij me shërbimet sekrete  dhe u përpoq të me mish e me shpirt të denigrojë miq dhe dashamirës , duke shfaqur xhelozira të hapura deri në ekstazë . Ai para luftës ishte sebepi që shumë të rinj , kosovar (që i kishin dalë në hundë) të bien pre e gjuetisë së para ushtarakëve serbë . Këta të fundit , kishin informacione të sakta për shumë veprimtarë seperatistë  në Kosovë . Flitet se Bahtir Hamza , ishte një ndër furnizuesit me informacion për pëgatitjen e këtyre listave ..!!
Por edhe gjatë luftës , ai nuk qëndroi duarkryq .. Ishte ndër të parët që u largua nga Kosova dhe u vendos në një kamp në afërsi të Tiranës , nga ku vazhdoi veprimtarinë e tij antishqiptare ..
Megjithse Kosova ishte në luftë , ky person denigronte emra të tillë të shkrimtarëve he patriotëve si Adem Demaçi , Jusuf Gërvalla e të tjerë , duke shkruar shpifje mdhe trillime lidhur me jetën dhe veprënn e tyre të shquar ..
Por edhe vet familja e tij ishte problematike .. Ja se çfar shkruan për këtë  Prof.Skënder Karaçica
Çikago,SHBA:
"Bahtir Hamza është askushi.Ai me kohë dhe i çmendur nëpër rrathët e varfërisë dhe gabeljetës(sic!!!)ishte përkerkushi jo vetëm në rrethin e tij por edhe me gjerë në Drenicë.Me vjen kqe që një lagje kaq e madhe njerëzish dhe,madje intelektualesh janë marrë me këtë njeri plah i Drenicës dhe askushi...!Me besoni po ky farë Bahtiri as shqip nuk di të flasë e lërë më të shkruaj ,,krijimtari poetike,,(sic!!!).Fëmijët e tij kanë qenë të trazuar dhe me shemtinë e sjelljes së prindit të tyre ata edhe sot e kësaj dite janë fëmijë pa fëmijëri dhe,herë-herë me shumë lot se sa bukë në sofër...!!!Për sjelljet e qororditura prej gabelesh disaherë edhe vëllain e tij e rrafen në Drenicë për vdekje.Me një fjaë familje e tij dhe Bahtir Hamza në fshatin e tij nuk ka vlerë më shumë se sa një bagël lope...!Duhet që qarqet intelektuale në Kosovë dhe në mbarë gjeografinë e Atdheut në të ardhmen mos të merreni me plehun e Drenicës!

U shihet për të madhe,një grupi shkrimtaresh dhe intelektualesh nga Kosova,që kanë pranuar të jenë përballë,,librave të tij me poetikën gabelqe hiq më shumë(sic!!),ndonëse kurrë ne jetën e tij Bahtir Hamza nuk e di se ç,është arti dhe poezia dhe si i tillë të jetë ,,poet dhe shkrimtar,,ruana Zot se në çfarë shkalle kemi arritur sot."

Ai edhe kur ishte në Tiranë , ra disa herë në duart e sigurimit të Shqipërisë (SHISH ) si agjent i UDB ..
Më qartë flet për këtë Flori Bruqi :

Bahtir Hamza i vetëquajturi poet dhe gazetar i ,,Rilindjës,,para disa vjetëve nga disa agjentë të Komisariatit numër dy të Policisë së SISH-it të kryeqytetit shqiptar është masakruar ngase i njajti ka kërcnuar pushtetarët e Shqipërisë dhe në çantën e tij janë gjetë dokumentacion sekret spijunazhi të MUP-it Serb si dhe një fletëlëshim neuropsikiatrik në emrin e tij më diagnose ,,Schisophrenia paranoids,,.
…Gazetarit të ,,Rilindjs Demokratike,, z.Zef Lleshi i deklaron më datën 2 dhjetor 2000,,,poeti,,Bahtir Hamza sa vijon:,,Kam ardhur në Shqipëri që më 1 shtator 2000 për të botuar dy vepra një prozë lirike dhe një me ese.,,
Më datën 1 shtator 2000 Bahtir Hamza është sistematizuar si ,,ilegal,, në kampin e refugjatëve tek Pishinat në Tiranë.
Më datën 16 shtator 2000 në mënyrë perfide mashtron gazetarën e mirënjohur ,z.Kozeta Mamaqi dhe jep intervistë për Rdaio Tirana…
Musafir z.Bahtir Hamza ka qenë të Murat Hoxha që rrin së bashku më Vahid Beliqin.
Ata kanë qenë refugjat Kosovar që kanë banuar të pishinat.Më të hetuar se në konak të Hoxhajve dhe Baliqit është spijuni jugosllav më emrin Bahtir Hamza,në ora 1 të natës baraka është sulmuar më gurë nga një kosovar më inicialët F.L/emri i njohur për redaksinë/…
Më datën 17 nëntor 2000 rreth ores 9 e 30 minuta,personi i njajtë F.L,që ka qenë edhe komandantë i UÇK-së, që është dermuar mire z. Bahtir Hamza/ më një shufër hekuri/…Bahtiri ,e kafshon komandantin në dorë …
Më vonë ka nderhyrë policia e SHISH-it duke e shtrirë përtokë spijunin jugosllavë më emrin Bahtir Hamza.


http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQF8XuDYgB96u52nD2RHnNDVzXU4860ut2MmJzsCphSRsV0fIm_
Bahtir Hamza , i rrahur nga SHISH


…Agjenti më inaicialin D.ja ka venë prangat dhe e ka rraf mire Bahtirin .
Më vonë Bahtirin e kanë marrë agjentat sekret të Komisariatit numër 2.
Në bisedë informative Bahtiri është marrë nga agjenti i SHISH-it Irakli Profka.
Agjenti në fjalë e ka goditur me grushte dhe shkelma dhe shkopinj gome pasiqë Bahtiri ka filluar ta shajë çdo gjë që është shqiptare.Në çnatën e Bahtirit janë gjetur edhe shumë secrete të një agjenture serbe,që është edhe secret zyrtar i SHISH-it zyrtar…Në polici është mbajtur prej ores 10 deri në ora 15 e 30 minuta…
Lënda ka shkuar deri të prokurori Kostaq Beluri.Ekspertizen mjekësore e ka berë Dr.Bardhyl Cipi…Lënda penale sot e kësaj dite është mbetë ad acta pasiqë Bahtiri më të shpejtë ka treguar diagnozën psikiatrike ,,më të cilën është liruar nga vuajtja e denimit të vrasjës së bashkëshortës,,.
Në Kosovë Bahtir Hamza ka nxjerrë 5 numra të revistës letrare ,,Pena shqiptare,, si dhe ka patur disa konkurse letrarë ,ku kanë konkuruar hjiq më pak se 500 poetë kosovarë me poezitë e tyre.
Janë shpërblyer 5-6 vetë kurse poezitë tjera Bahtir Hamza i ka përvehtësuar në librat e tij…
Bahtiri është marrë sa ka qenë në Kosovë më shpërndarje të narkotikëve,prostitucion si dhe më shitjen e pasoshëve jugosllavë të marra nga zyrta ndërlidhse të Serbisë në Graçanica dhe Fushë Kosovë…Jashtë vendit ka qenë striptizet mashkulli në Klube nate në Gjermani,Zvicer etj…
Gjithashtu në bashkëpunim më disa shqiptar që kanë punuar në zyrat ndërlidhse –ndërkombëtare,ka dhenë viza Shëngeni .
Mbi 30 shqiptar kanë dhenë bakshishin 2000 deri 3000 euro,por për fatin e tyre të zi ,,ujku i zi i Drenicës,,/kështu në shkrime i thotë vedit/apo siç thotë poeti i mirënjohur z.Rrustem Geci ,,më mire të themi për Bahtir Hamzën që ka qenë bashkëpunëtori më i devotshëm i kriminelit serb Zhelko Razhnjatoviq Arkanit ,,apo siç thotë poeti kosovar Gani Xhafolli për Bahtir Hamzën se ka qenë shok i ngushtë i kryeshefit të SUP-it të Kosovës Selim Broshës..Ajet Kortoshi  plotëson :

Renegati Bahtir Hamza shkruan kunder shqiptareve dhe Levizjes "Vetevendosja"

Bahtir Hamza thotë për vehtën që gjëja është “ poet i mërgimit” ,është i nacionalitetit jevg .Ka lindur në Drenicë,më 05.07.1956. Thotë për vehte se është jevg,Koplikut, familje me traditë hafije që ka spiunuar shqiptarët në organet e sigurimeve serbe. Regjimi në maj të vitit 1977 dhe në vitin 1981 e “burgosi “ në mënyrë që si hafije (spijun) në qelitë e burgut ti nxisë për të folur “nacionalistët dhe irredentistet “ kunder regjimit monist serbosllavë . Është student i përjetshëm i Universitetit të Prishtinës,shkollave hoteliere në Zagreb dhe Zürich .Regjimi i UDB-ës jugosllave e financoj BAHTIR HAMZËNdhe ky më DINARIN SERB Shoqatën Alternative të Poetëve "PENA SHQIPTARE" me seli në Prishtinë,në mënyrë që ky më vonë të identifikojë emrat e intelektualëve shqiptarë që ishin kundër regjimit jugosllavë Ai më parat e regjimit serb ishte edhe kryeredaktor i revistës "PENA SHQIPTARE"si dhe drejtor ekzekutiv i N.T. Botuese "ARBANI-A"në Prishtinë.
Në vitin 2002 Bahtir Hamza më ndihmën e bashkëvendësit të tij ,z.Adem Gashi,ish Kryetar i LSHK ,u bë edhe anëtar i Lidhjës së Shkrimtarëve të Kosovës. Është interesant se Bahtir Hamza ka botuar një numër të madh të veprave letrare!!! Asnjë nuk e ka shkruar vetë,por shkrimtarët tjerë Kosovarë duke filluar nga Qosja,Gjafolli,Bruqi,Gashi,Prokshi,Vinca etj. Është interesant të studiohet stili i veprave letrare të “tij” si fjala vjen :

http://3.bp.blogspot.com/_ULdLRa-xyao/R8gRXSQ70xI/AAAAAAAABSg/1_4f68TJ0Rs/s320/3.JPG

- U rritsh me lulet e botës, 1991, - Jeta troket në derë, 1993, -
- Gojët e luleve, 2001, - Jeta në Peshojë, 2002, - Vdekja nis nga brenda, 2002, - Pastrohu Kosovë. 2005, Aphorizma. - Kohë që lanë gjurma,2004,
-Kohë që lanë gjurma,pjesa dyte.2006 Ndërsa nga konkurset letrare botoi këto vepra. "ARBANIA- I " Krua i lotëve të mi, 2003, "ARBANIA -II " Në poret e jetës, 2003, "ARBANIA -III" Pamje me atdheun, 2004. “ARBANIA-IV- Le te ngadhënjen liria.2007.
Nga letrësia botërore botoi: ZGJIMI I DRITËS, 2005 nga Pol VALERI, vepër kjo e përgatitur nga prof.dr.Muhamet Kërveshi.U muarr edhe më aktrim në filmin dokumentar të bashkëjetesës së jevgëve.”Diku në Kosovë.” (2005).Për vrasje të bashkëshortës dhe dy të rinve në emigracion u denua më disa vjetë burg por mjekët e lëshuan si të retarduar . Përkohësisht jeton dhe vepron në mërgim(New York).Tash është shumë aktiv si superagjent duke ju kundërvenë më shkrime intelektualve shqiptarë,duke sulmuar atdhetarë,dëshmorë të kombit si dhe lëvizjën “Vetvendosje”.


Përfundimisht , edhe unë një eksperiencë të vetme me këtë "atdhetar të fallsifikuar" :
 Kur hodha në internet , sitin e Gazeta C , pata kontaktuar me zotin Bahtir Hamza , pasi vet më kishte dërguar disa shkrime të cilat nuk i kisha botuar .. Ai më kërkoi të reklamonte Radione tij , kundrejt një pagese 300 euro .. Pa u thelluar shumë pasi e njihja shumë pak emrin e tij dhe gazeta ishte e re dhe kishte nevojë për lidhje , dhashë urdhër që të botohej një shkrim i tij për të nxitur debatet , dhe për të shprehur ,  atë që gazeta C e ka gjë të shtrenjtë : lirionë e shprehjes ..
Por nuk vonioi shumë dhe drejt redaksisë së gazet[s erdhën disa Email, ku tregohej se kush ishte Bahtir Hamza i vërtetë ..
Pastaj i këkuam zotrisë në fjalë të bëjë pagesën .. Por ai në vendt të na paguante për shërbimin shumë miqësor që i bëmë për radion e tij , na dërgoi një sërë të sharash dhe shpifjesh , për shumë e shumë shkrimtar dhe poet ..
Aty kuptuam çkishim bërë , dhe kë kishim ndihmuar .. Menjëherë kërkuam ndjesë botërisht për këdo që emri i tij tejçohej dhe shpifej në shkrimet e Bahtir Hamza të botuara në Gazeta C , dhe i larguam urgjentsisht , gjithshka që kishte për të dhe nën emrin e këtij njeriu të pa përgjegjshëm ...

Do të mun tëshkuhej gjat[ për këtë njeri por nuk ja vlen të harxhojmë kohën me këtë person të pa dëshirushëm për pjesën më të madhe të shqiptarëve që e njohin ..
Si përfundim , ky shkrim është hapi në vazhdim i luftës që unë personalisht kam filluar kundër shpifjeve dhe trillimeve të këtij njeriu , pasi gjërat tashmë janë në dorë të drejtësisë , së cilës i jemi drejtuar për ndihmë ..!!

Respekt për të gjithë ato motra shoqe dhe mike të miat që ky i pa cip i ka përgojuar me mënyrën më të turpshme ..

****************

Më poshtë po botoj një Fraksimile nga letra Email që më dërgoi mikuim Flori Bruqi ..

Sipas nje burimi konfidencial nga Eulex-i  i Prishtines dhe nje dege e tij ne Tirane ,eshte kerkuar qe ky njeri te ekstradohet nga qyteti kanadez Toronto.
Kjo lypset te investigohet ne Tirane ne Eulex dhe SHISH.
Nuk durohet  me qe nje i semure menderisht te shaje nenat dhe motart shqiptare duke i quajtur kurva.Te shaje Adem jasharin,Jusuf Gervallen e qindra tjere duke na quajtur spijuj serb,grek etj.
Cdo njeri qe e atakon kete majmun,...ai do t'ia ngjet epitet agjent grek,serb,udbash...etj.
... Per fatin tone te zi,...bashkepunetoret e tij ,per pak lek, e nje dreq e di se cfare parashe te pista jane ato  kur fshehurazi sejmenet e manjakut jane  alamet burrash ...Akademik Rexhep Qosja,shkrimtari Adem Gashi,publicisti Kadri Osmani-Mani,Prof.dr.Sali Bashota,shkrimtari Rrahim Sadiku...e disa te tjere nga BIRN Kosova .
******************
   Gazeta C
Neneshkruhu te komentosh feed Komentes (3 derguar):

ne 14/11/2011 14:52:20
avatar
E çmerresh me te o Partizan.Je shume larte si njeri e gazetar,prandaj as nuk ja vlen qe ju te shkruani per kete plere.Nga fytyra duket si afganistanez dhe e sigurt qe eshte i semure psiqik me ate veshtrim te peshtire.Ja u thashe dhe me siper,jeni nje gazetar dhe intelektual i shkelqyer,keshtu qe nuk ja vlen te humbni kohe e te shkruani per kete mjeran.
Thumbs Up Thumbs Down
0
ne 14/11/2011 15:02:40
avatar
O Partizan vellai,nuk e kupton qe ka xhelozi e ligesi per gazeten c e ju si gazetar brilant.Nuk e kupton ky fatkeq qe 7 here te vije ne kete bote si ju nuk behet kurre.Ju vafte mbare o Partizan e paç suksese kudo ne pune e familje.Jam e sigurt qe do te keni nje karriere shume te mire.Ky Bahtari fatkeq le te lehi si qen.
Thumbs Up Thumbs Down
0
Partiyan Cene ne 14/11/2011 23:49:41
avatar
Ju falnderoj për komentetet . Do tju lutesha të vendosnit një emër poshtë komentit të dimë me kë flasim ..
Bahtir Hamza është person i pa përgjegjshëm ,, dhe me shkrimet e tij të fundit , e ka treguar akoma më shumë këtë gjë .. !!!
Ju përshëndes..            

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)