Don Kishoti është shpallur libri më i mirë në botë

 


Juria e përbërë nga 100 ndër shkrimtarët më të mirë ndërkombëtarë ka shpallur Don Kishotin e Miguel de Servates-it librin më të mirë në botë. Në vend të dytë gjejmë Zonjën Bovari të Flaubert-it. Mes autorëve që kanë arritur në klasifikimin e 100 librave më të rëndësishëm të të gjithë kohërave gjenden dhe mjat nobelistë në letërsi, mes të cilëve Naipaul, Nadine Gordimer, Dario Fo, Seamus Heaney,etj. Në këtë klasifikim të organizuar nga Instituti Nobel i Oslos dhe nga klub i Librit i Norvegjisë ,Dostojevski prezantohet me katër tituj ndërsa Kafka, Shakespeare dhe Tolstoj me tre.

Ne 1605, para publikimit te "Novelave Ekzemplare", u shfaq pjesa e pare e vepres me titullin "Fisniku i zgjuar Don Kishoti i Mançes".Suksesi ishte i menjehershem; pati shume botime ne ate vit dhe ne vitet me pas.Ne 1615 doli pjesa e dyte me titullin " Kaloresi i zgjuar Don Kishoti i Mançes". Qe atehere ai eshte kthyer ne librin me te botuar te botes, me te cilen vertetohen fjalet profetike te Servantesit: " dhe mua me shfaqet qe nuk do kete vend dhe gjuhe ku te mos perkthehet"

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)