Forcat e Krimesë e përzunë komandën e një marine ukrainase në Sevastopol

Forcat e Krimesë kanë depërtuar me dhunë në selinë e Marinës së Ukrianës dhe e kanë ngritur flamurin e Rusisë, vetëm një ditë pasi dy persona e humbën jetën.

ukrmarina500
Agjencitë ruse të lajmeve raportojnë se disa qindra demonstrues pro-rusë u tubuan afër kësaj baze, e pastaj me forcë depërtuan në kompleks, me ç’rast flamurin e Ukrainës e zëvendësuan me atë të Rusisë.
Raportohet se protestuesit kanë kërkuar që marinarët ukrainas të largohen nga baza.
Agjencitë perëndimore raportojnë se selia e marinës ishte sulmuar nga forcat e  "vetëmbrojtjes" së Krimesë.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)