Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Frank-Valter Shtrajnmaer: OSBE për 24 orë duhet të dakordojë dërgimin e misionit në Ukrainë

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Frank-Valter Shtajnamer sot homologut të tij rus, Sergej Lavrov i ka thënë se për 24 orë duhet të arrihet marrëveshje për dhënien e mandatit të vëzhguesit të misionit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në Ukrainë.

osce240

Shtrajnmaer deklaroi se ka biseduar me Lavrovin dhe me kryetarin e OSBE-së, Didie Burkhalter. Të tre i kanë tejkaluar dallimet për numrin e vëzhguesve, por akoma nuk është arritur marrëveshje për atë se cilat rajone duhet të vizitohen.

-Kemi nevojë për një mision të shpejtë për vëzhgues dhe në bisedat tona të mëngjesit thash se marrëveshja për mandatin duhet të arrihet në 24 orët e ardhshme, deklaroi Shtajnmaer.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)