Kryeministri turk, Rexhep Taip Erdogan e paralajmëroi Moskën se Ankaraja do ta mbyllë Ngushticën e Bosforit

Kryeministri turk, Rexhep Taip Erdogan e paralajmëroi Moskën se Ankaraja do ta mbyllë Ngushticën e Bosforit për anijet ruse nëse vjen deri në dhunë mbi tatarët në Krime.

erdogan-500
-Nëse autoritetet e vetëshpallur të Krimesë ose të ashtuquajturit luftëtarë për vetëmbrojtje fillojnë dhunë mbi tatarët e Krimesë, të cilët jetojnë në atë ishull, Turqia do të detyrohet ta mbyllë Bosforin për kalimin e anijeve ruse, tha kryeministri turk.
Ai, mes tjerash theksoi se Turqia gjithmonë do të jetë me bashkëkombasit e saj në Krime dhe se bisedimet me Rusinë do të vazhdojnë në të gjitha fushat për shkak të mbrojtjes së të drejtave të tatarëve të Krimesë.
Erdogani shtoi se përveç bisedimeve me autoritetet ruse, do të mbahen edhe bisedime me pushtetarë gjermanë, azerbajxhanas dhe kazakistanezë.
Turqia dje kumtoi se nuk i pranon rezultatet e referendumit në Krime, të mbajtur të dielën, në të cilën është votuar bashkim i ishullit ukrainas ndaj Rusisë.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)