Vritet ushtari ukrainas në Krime, Kievi urdhëron trupat e armatosura të vetëmbrohen

Ukraina ka lëshuar urdhër sipas të cilit, i lejon ushtarët e saj në Krime, që të përdorin armët me qëllim të mbrojtjes së jetëve të tyre.

Urdhëri vjen pas lajmit për vrasjen e një ushtari ukrainas që humbi jetën gjatë një sulmi që iu bë bazës ushtarake.


Njoftimin për urdhërin e lëshuar, e ka bërë me dije zyra për media e u.d. të presidentit ukrainas Oleksander Turchinov.

Deri më tani, forcave ushtarake ruse që kanë qenë të dislokuara në gadishullin e Detit të Zi, u është thënë t’iu shmangen përdorimit të armëve.

https://www.youtube.com/watch?v=e3zuGdjS2fQ


Në urdhërin e lëshuar nga Ministria ukrainase e mbrojtjes thuhet mes të tjerash: “Në lidhje me vdekjen e një shërbyesi ukrainas… Forcat e armatosura në Krime janë të lejuara që të përdorin armët për të mbrojtur jetën e tyre dhe jetën e ushtarakëve të Ukrainës”.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)