Urdhër për përdorimin e armëve nëse ka sulme në Krime

Ukraina ka lëshuar urdhër sipas të cilit, i lejon ushtarët e saj në Krime, që të përdorin armët me qëllim të mbrojtjes së jetëve të tyre.

Urdhëri vjen pas lajmit për vrasjen e një ushtari ukrainas që humbi jetën gjatë një sulmi që iu bë bazës ushtarake.
Ilustrim
Njoftimin për urdhërin e lëshuar, e ka bërë me dije zyra për media e u.d. të presidentit ukrainas Oleksander Turchinov.

Deri më tani, forcave ushtarake ruse që kanë qenë të dislokuara në gadishullin e Detit të Zi, u është thënë t’iu shmangen përdorimit të armëve.

Në urdhërin e lëshuar nga Ministria ukrainase e mbrojtjes thuhet mes të tjerash: “Në lidhje me vdekjen e një shërbyesi ukrainas... Forcat e armatosura në Krime janë të lejuara që të përdorin armët për të mbrojtur dhe ruajtur jetën e ushtarakëve të Ukrainës”.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)