Komisioni Hetimor per Edin Kristaq Ramen

Kuvendi i Shqipërisë ka votuar vetëm me votat e shumicës kërkesën e mazhorancës për ngritjen e komisionit hetimor për incidentin e 24 prillit të ndodhur në Vjenë mes kryetarit të opozitës Edi Rama dhe diplomatit Egin Ceka.Me 71 vota pro, asnjë kundër e asnjë abstenim Kuvendi ka miratuar ngritjen e Komisionit Hetimor.

Komisioni hetimor përbëhet nga 9 deputetë me kryetar Fatbardh Kadillin, ndërkohë që PS nuk ka caktuar anetarët, transmetojnë mediat shqiptare.

Vetëm pak kohe para nisjes se seancës Konferenca e Kryetarëve ka miratuar kërkesën e PD-se për ngritjen e një komisioni hetimor për incidentin mes kreut te PS dhe diplomatit Ceka.

Ne mbledhjen e sotme opozita nuk ishte e pranishme, kështu që kërkesa u miratua vetëm me votat e mazhorancës.

Diten e premte u depozitua ne Kuvend kërkesa e Grupit Parlamentar te Partisë Demokratike për ngritjen e një komisioni hetimor “për hetimin e fakteve, rrethanave dhe përgjegjësive të incidentit të datës 24 prill 2013 pranë Akademisë Diplomatike të Vjenës”. Kërkesa e deputetëve të mazhorancës parashikon që objekti i punës së komisionit të jetë hetimi për zbardhjen e plotë të fakteve dhe rrethanave të incidentit të datës 24 prill, si dhe hetim të plotë të veprimeve dhe përgjegjësive të individëve të përfshirë në këtë incident.

Një tjetër medalje nga ana e PD-se e ka quajtur kreu socialist Edi Rama vendimin për ngritjen e Komisionit Hetimor për të quajturin incident i Vjenës.“Për sa i takon veshit shprehem i kënaqur që mora medaljen e radhës nga PD dhe kryetari i saj, pra komisionin e radhës, edhe pse rruga nga komisioni në komision ka degradim të vazhdueshëm, rrënim i rrugës logjike të komunikimit me popullin dhe opozitë, rrënimi i PD që është parti familjare”,  ka thënë Rama.

Sipas tij, sa i takon përmbajtjes se asaj që ngjau ka folur. “Përmbajtja ka vetëm një përgjigje; kam parë se pa pasur një mbështetje publike në rrjetet sociale propozimi i Velajt për ta shpallur 24 prillin ditën kombëtare të shkuljes së veshit, ditë e bukur kur secili t’i shkulë veshin vetes, apo kujtdo qoftë për çfarëdo nevojë për të reflektuar dhe përmirësuar veten dhe njëri tjetrin, shumë paqësore si ide dhe do të ishte një ditë e veçantë në 365 ditët e vitit”,  tha ai, transmeton Panorama.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)