Gjeneral Daut Himë Haradinaj: Jam i gatshëm edhe për luftë edhe për drejtësi

Deputeti i AAK-së, gjeneral Daut Haradinaj ka thënë se është i gatshëm të përgjigjet para organeve të drejtësisë, kurdo që kërkohet për ta mbrojtur luftën e UÇK-së.
Haradinaj ka folur edhe për Gjykatën Speciale si dhe pretendimet se ekzistojnë qindra dëshmitarë kundër UÇK-së.
“Raportimet për 400 dëshmitarë të fshehur kundër UÇK-së janë të pavërteta, thjesht spekulime. Nëse ndonjë individ ka bërë ndonjë budallaki, kauza e UÇK-së qëndron e fortë”.
Ai ka thënë se Serbia gjithmonë ka tentuar që të njollos luftën e drejtë të UÇK-së.
“Institucionet serbe nuk kanë hezituar ta njollosin luftën tonë, dhe fatkeqësisht këtu kanë gjetur persona që ta bëjnë një gjë të tillë”.
Haradinaj ka thënë se nëse vjen puna ai është i gatshëm edhe të përgjigjet para drejtësisë por edhe të luftojë për vendin e tij.
“Ne kemi luftuar hakikat dhe e kemi kryer obligimin që e kemi pasur si qytetarë”.
“Jam i gatshëm të dëshmoj e të përgjigjem para drejtësisë sa herë që e kërkon vendi im”.

Gjeneral Daut Haradinaj: S’do kandidoj më për deputet
I ftuar në Info Magazine sot është deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, me të cilin është duke u diskutuar për bllokadën politike.
Haradinaj ka thënë se më nuk do të konkurrojë si përfaqësues i popullit në Kuvend.
“Unë nuk do të jem kandidat për deputet, por do të jem përkrahës dhe ithtar i një liste të përbashkët të partive opozitare”

Image result for daut haradinaj

(Daut Haradinaj ka lindur më 6 Prill 1978 në fshatin Gllogjan të Deçan-it është politikan,jurist Shqiptar dhe po ashtu ka qenë komandant në Ushtrin Çlirimtare të Kosoves i cili se bashku më Rexhep Selmin dhe Mujë Krasniqin me rastin e vrasjes se mesuse-it Halit Geci me 28 Nëntor 1997 dolen publikisht dhe deklaruan formimin e Ushtrisë Çlirimtare te Kosovës, Daut Haradinaj dha kontribut te jashte zakonshem ne luften e Kosoves ku sherbeu ne zonen opreative te Rrafashit te Dukagjinit, Dauti eshte nje nga 5 vellezerit Haradinaj te cilet u shquan per guximin dhe kontribimin e tyre ne luften e Kosoves pas luftes Dauti ushtron postin e nënkryetartit të AAK-së dhe vellau i tij i madh Ramush Haradinaj është kryetar i AAK-së qe nga viti 2004 Dauti ushtron postin e Deputetit në Kuvendin e Republikës së Kosovës[1], Dauti aktualisht banon dhe jeton në Prishtinë dhe është i martuar).

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)