Zika, virusi i trurit mund të vijë në Evropë, sëmundja nis si një grip i lehtë

Screenshot_2Virusi «Zika» ka ditë që është duke qarkulluar në media. Ai është një virus që sulmon gratë shtatzëna dhe prek fetusin, duke i deformuar ata. Virusi është paralajmëruar se ka gjasa të vijë në Evropë.
Qendra për Kontroll dhe Parandalim të Katastrofave ka publikuar disa simptoma dhe mënyra të trajtimit të këtij virusi, duke njoftuar se nuk ende një vaksinë, lajmëron se simptomat janë këto:
• Një në pesë persona të prekur nga virusi është i sëmurë me grip
• Sëmundja me grip është e lehtë dhe zgjatë deri në një javë
• Të prekurit kanë skuqje, ethe, shenja në lëkurë, dhembje trupi (plogështi) dhe skuqje të syve që zgjasin disa ditë
• Nuk paraqitet me sëmundje të rëndë, që rehabilitohet në spital kurse sipas po të njëjtës qendër, parandalimi është ky:
• Shmangni udhëtimet në Afrikë
• Ruhuni nga pickimet e mushkonjave, sepse java e parë e virusit në trup është në gjak dhe mund të transportohet nga mushkonjat
• Pini lëngje më shumë
• Mund të përdorni ilaçe si Acetaminophen ose paracetamol

160124120907-anti-zika-fumigation-exlarge-169

Sipas zyrtarëve shëndetësorë në Angli, bëhet e ditur se 3 udhëtare britanike janë diagnostifikuar me infeksion të virusit Zika.
Kjo u bë e ditur në faqen publike të Shëndetit në Angli, përderisa njoftohet se rastet u zbuluan që nga Janari i vitit 2016, përderisa turistet britanike ishin në vizitë në Amerikën Latine, shkruan CNN.
Ndërkaq në lidhje me këto raste të infeksioneve me virusin Zika, ende nuk kanë dhënë ndonjë informacion të detajuar agjencioni qeveritar i shëndetit publik megjithëse kanë arritur në përfundim që dicka e tillë nuk është dukuri e natyrshme në Mbretërinë e Bashkuar.
Si pasojë e përhapjes së shpejtë të virusit Zika, qeveria e Amerikës Latine,ka marrë menjëherë masa duke rekomanduar femrat të mos mbesinë shtatëzënë të paktën deri në dy vitet e ardhshme

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)