Kush është Oliver Ivanoviqi

Fakte që mund të mos i keni ditur për Oliver Ivanoviqin
Serbi Oliver Ivanoviqi, i cili nga Gjykata Themelore në Mitrovicë u dënua me 9 vjet burgim për krime lufte në Kosovë ka një biografi interesante.
Historinë jetësore e politike të Oliver Ivanoviqit nga lindja e deri te dënimi për krime lufte  mund ta lexoni më poshtë:
Oliver Ivanoviq u lind në Pejë më 1 prill 1953
Ivanoviqi u bë kadet në Akademinë Ushtarake të Zagrebit
Nga Zagrebi u kthye në Kosovë. U diplomua në Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike në Mitrovicë
Ivanoviq e flet mirë gjuhën shqipe
Ivanoviq është kampion i karatesë në Kosovë
Kjo e kualifikoi atë për t’u bërë instruktor dhe gjyqtar ndërkombëtar i karatesë.
Para luftës ishte president i Klubit të Karatesë “Trepça” në Mitrovicë
Aktivitetin politik e nisi, në vitin 1999, me një kërkesë nga “Rojat e Urës”
“Rojet e Urës” e ftuan Ivanoviqin për t’i trajnuar si mjeshtër i karatesë
Në 1999 u bë anëtar i Këshillit Kombëtar Serb, SNV, e më vonë president i bordit ekzekutiv.
U shkarkua pas dy viteve kur u bënte thirrje serbëve të Kosovës të merrnin pjesë në zgjedhjet në Kosovë.
Në vitin 2001, ai nisi krijimin e Trupit Koordinues, organizata zyrtare e qeverisë serbe
Ivanoviq ishte deputet i Kuvendit të Kosovës nga 2001- 2004
Si deputet u bë edhe anëtar i kryesisë së Kuvendit
Oliver Ivanoviq është lider i Partisë “Liri, Demokraci, Drejtësi”
Kur Kosova e shpalli pavarësinë më 17 shkurt 2008, Ivanoviq tha: “Nëse Kosova bëhet e pavarur, ajo do të ngelet pa serbë”.
Në vitin 2008 Ivanoviq u bë Sekretar i shtetit në Ministrinë Serbe për Kosovën
Viteve të pasluftës Ivanoviq edhe për institucionet e Kosovës edhe të Serbisë
Në vitin 2013 kandidoi për kryetar të komunës së Mitrovicës së Veriut.
Në ato zgjedhje humbi garën nga Krstimir Pantiq i “Listës Serbe”
Ivanoviq u arrestua në vitin 2014 për krime lufte në vitin 1999 dhe 2000 në Mitrovicë
Ai akuzohej për vrasje, dëmtim prone dhe dëbim të shqiptarëve nga veriu i Mitrovicës
Aktakuza iu ngrit më 11 gusht 2014
Sa ishte në paraburgim, ai hyri në grevë urie në kërkim të mbrojtjes në liri
Në gjykimin ndaj tij dëshmoi edhe ish kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi
Dëshmitarët thanë së gjatë luftës e kanë parë me uniformë dhe të armatosur
Gjykimi i tij pati shumë lot nga dëshmitarët që ishin prezentë në çastet kritike të krimeve në veri.
Dëshmitari Isa Mustafa tha se ishte i pranishëm në ditën kritike në jug në vitin 1999 dhe e pa aty Oliver Ivanoviqin
Ivanoviq u dënua për krime lufte të kryera në vitin 1999 me 9 vjet burg
Edhe pse u dënua më pesë vite burgim, Ivanoviq u la në arrest shtëpiak.
Ivanoviq u gjykua nga një trup i gjykatësve ndërkombëtarë të EULEX-it

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)