Ambasadorja Turke ka lobuar edhe për mbylljen e shkollave turke në Kosovë


Pas kritikave të shumta nga sferat politike dhe civile që pati kundër Ambasadores të Turqisë në Kosovë Kivilcim Kiliç për kërkesën që të arrestohet gazetari i njohur Berat Buzhala për shkak të një postimi satirik në Facebook, kjo e fundit dha sot një reportazh për agjensine shtetërore turke Anadolu (AA)
kivilcim-kilic-780x439_1469629134-301706

Në deklaratën e saj ambasadorja turke, duke reaguar kundër tentativës për grusht shteti në Turqi, ka theksuar se zyrtarët e Kosovës duhet të kuptojnë që organizata terroriste FETÖ, e cila qëndron prapa tentativës është shumë e rrezikshme edhe për vendin e tyre.

Ambasadorja Kiliç u shpreh se Kosova me Turqinë kanë marrëdhënie shumë të mira, si në aspektin ekonomik ashtu edhe kulturor. Ajo theksoi se Turqia do të jetë gjithmonë mbështetëse e Kosovës në proçesin e integrimit në BE.

Ajo u shpreh se për ta mundësuar shpejtimin e procesit të liberalizimit të vizave, Turqia ka ofruar nënshkrimin sa më të shpejtë të marrëveshjes për Ripranim, e cila ka qenë një prej kritereve të këtij procesi.

Por burime të gazetës Express bëjnë të ditur që ambasadorja përveç lobimit kundër gazetarit të njohur Berat Buzhala ka lobuar në institucionet e Kosovës edhe për mbylljen e shkollave turke.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)