LETËR NGA MELBURNI : URIME FLORI BRUQI


Image result for FRITZ RADOVANI


Subject: Urime...

From: Fritz RADOVANI (fritzradovani@hotmail.com)

To: floribruqi@yahoo.com;

Date: Saturday, 30 July 2016, 3:09


I dashtun Mik i vertete Flori,

Urimet ma te mira per Titullin e Merituem nga Ju, te dhanun nga Akademia Shqiptaro - Amerikane.

 Kam bindjen se tek Ky vlersim per Ju, nuk ka asnje koncesion, perkundrazi pak i vonuem.

Edhe anmiqte nje dite sado vone, do te kujtohen per vepren e vet!

Ndoshta, ndonjeni edhe do te kerkoje ndonje moment me u pendue!

Nder Miqte Tuej, disa kerkojne qe edhe dy "akademite komuniste" me gjete rasen dhe me "rishikue qendrimin e vet" ndaj Jush.

Sinqerisht, te them se, nuk do te me pelqente njollosja e Titullit Tuej, me dy "pseudoakademite" e Tiranes dhe te Prishtines.

Nder tjera merita, Ju keni dy te paperseriteshme nder shume Akademike:

1. Ju mungon fare qeliza e fanatizmit, gja te cilen e keni tregue ndaj meje.

2. Historia e Popullit Shqiptar shkruhet vetem si keni veprue Ju, tue kene gjithmone prane Virtyteve

te At Gjergj Fishtes dhe Prof. Arshi Pipes.

Atehere, per shka me bashkpunue me Antishqiptaret e Tiranes dhe Prishtines?!

Ju uroj jete te gjate ne sherbim te Atdheut dhe gjithmone kjofshi prane Kolosve te Tij!

Me shume respekt e dashni Vllaznore si gjithmone,


Fritz Radovani.


Melbourne, 30 Korrik 2016.


*********

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)