“Le Iene”, reportazh për drogën në Lazarat


Kane vendosur t’i shtojne famen Lazaratit, kesaj radhe edhe ne Itali. Pasi e pershkruajne si fshatin ilegal qe ben trafik ne drite te diellit, programi i njohur investigativ i rrjetit Mediaset “Le Iene” ka vendosur t’i kushtoje nje reportazh te plote Lazaratit. Gazetari Luigi Pelazza, tregon se pikënisja e ketij programi qe do te transmetohet ne shtator, ka qene pikërisht Xhorxho Riformato. Italiani i kapur ne Divjake ne tentative per transportuar me avion drejt Italisë sasi droge, ishte nje personazh i njohur per “Le Iene” qe ne 2009. Te ardhur ne Shqiperi prej disa ditesh, ekipi i “Le Iene” eshte futur ne Lazarat ku edhe ka xhiruar sipas gazetarit sasitë e marjuanes ne oborret e banoreve. Per te mos e lene me kaq, italianet kane tentuar te ndjekin te gjithe rrugen e nje qese droge. Por nese thaset e mëdhenj zhduken ne destinacione qe veshtire t’i gjemosh, keto 180 kilograme marijuane dhe 6 kilogramë heroine u dogjen kete te premte buze lumit Erzen ne Tirane. Aksioni i cili u xhirua edhe nga “Le Iene” erdhi pas vendimeve te gjykates se Krimeve te Renda.  200 mije euro do te ishte vlera e kesaj sasie sot ne tregun vendas, shumëfishi i çmimit me te cilin blihet ne Lazarat, pasi siç Pelazza tregon 1 kg hashash mund ta blesh me 200 euro. Pyetja qe ai ngre eshte: Interesat e kujt fshihen pas ketij trafiku?

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)