Ish-ambasadori i Kosovës në Suedi, Lulzim Peci, e ka krahasuar rastin e Kosovës dhe shfuqizimin e Specialës “me fjeten bashkë me elefantin”.


Sipas Pecit, ajo çfarë po ndodhë me tentimet për shfuqizimin e Speciales janë vetëm një cirk.

“Kur flen ne nje krevat me elefantin, nuk bene me e bezdise, se nese ai rrotullohet, atehere dihet se cfare behet me ty. Ky eshte perafersisht nje pershkrim realist i marredhenieve nderkombetare, gjegjesisht te sjelljeve te shteteve te vogla problematike e revizioniste dhe pasojave qe i presin nga superfuqite dhe fuqite e medha kur bejne veprime te tilla. Nese vazhdohet edhe me tutje me sjelljet revizioniste per shfuqizimin kontrabandues te Gjykates Speciale, atehere Kosova duhet te behet gati per rrotullimin e elefantit”, ka shkruar Peci në Facebook.

Sipas tij, Rusia dhe Moska do të jenë më të lumturat për këtë që po ndodhë në Kosovë.

“Duartrokitjet me te medha per kete cirk qe po i bene Kosova vetevetes do te behen ne Beograd dhe Moske. Vetem atehere nuk kemi pse e akuzojme askend, dhe mos u ankoni, se ne fund te fundit vete, si qytetare do e lejme fatin tone ne duar te atyre qe pese pare nuk i jepin per neve”, ka komentuar Peci.

Tentimi i parë për shfuqizimin e Speciales ka dështuar në mungesë të kuorumit për thirrjen e seancës. Tentimet tjera nuk janë përjashtuar nga partitë në pozitë.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)