Rasti i Florenc Beqiraj, hakersat shqiptarë sulmojnë ambasadat shqiptare në Evropë

Ndërkohë që në media u bë e ditur lajmi që Florenc Beqiraj ka ndërruar jetë, një lajm i mirë vjen nga familja e tij.

Motra e tij në Facebook sapo ka postuar se vëllai i saj, 23-vjeçar Florenc Beqiraj nuk ka ndërruar jetë, por vazhdon të jetë në gjendje kome në një spital në Francë.

Statusi në Facebook

Nuk e di kush i nxjerr kto lajme te rrema qe Florenci ka ndrruar jet..

Ju lutemi ne emer te familjes tone mos thoni genjeshtra

As babai nuk e ka deklaruar dicka te tilla

Ne kemi shpres qe Florenci do jet serisht prane nesh…dhe ne jemi ne kontakt dhe me ambasaden.Image result for florenc beqiraj

Grupi i njohur i hakersave “Anonymous Albania” njofton se ka sulmuar së fundmi websajtet e ambasadave shqiptare në Europë, si edhe ka kërkuar dorëheqjen e ambasadorit shqiptar në Francë, Dritan Tola. Ky gjest është ndërrrmarrë në shenjë proteste ndaj vdekjes në Francë të 23 vjeçarit, Florenc Beqiraj, si edhe heshtjes së kancelarive shqiptare. Cështja Beqiraj sipas autoriteteve francezë është ende në hetim, ndërkohë që priten të zbulohen shkaqet që sollën vdekjen e tij, nëse kemi të bëjmë me ushtrim dhune apo vetëvarje siç kanë raportuar deri tani autoritetet franceze.


Rasti Beqiraj, hakersat shqiptarë sulmojnë ambasadat shqiptare në EvropëMë poshtë reagimi i plotë i AnonymousAlbania

#NJFOTIM Ëebsajtat e Ambasadave te shqiperis Jan jasht Funksionit (http://w.w.w..ambasadat.gov.al/)

– Kerkojm dorheqjen e “Dritan Tola” si ambasador i shqipëris ne francë

– Duke e pasur parasysh masakrimin e #FlorencBeqiraj dhe mos marrjen e ndonje mase ndimëse nga qeveria shqiptare dhe Dritan Tola duke deklaruar se ka qen “vetvrasje” Ne kerkojm Dorheqjen sa më shpejt !! #DorheqjeDritanTola

Ne do te vazhdojm te protestojm deri ne dorheqjen e qeveritarve kurvash #AnonymousAlbania

#JeSuisFlorenc #DuamDrejtsi*****
Image result for florenc beqiraj
Gazeta e njohur franceze “Le Figaro”, në një shkrim të saj për rastin Florenc Beqiraj, shkruan se Florenc Beqiri kishte tentuar shtatë herë vetëvrasjen.

Kjo dramë është pjesë e një sërë përpjekjesh për vetëvrasjet e emigrantëve në dy muajt e fundit në qendrën e paraburgimit, duke u varur ose duke thyer krahët, siç u tha në Forumin për Refugjatët.

Image result for florenc beqiraj

“Shqiptari ndodhej në Francë prej 19 muajsh dhe u vendos në paraburgim në fund të nëntorit, pas refuzimit të kërkesës së tij për azil dhe detyrimit për të lënë territorin”, është shprehur Forumi i Refugjatëve. Por ky forum hedh dyshime për motivet e vetëvrasjes së Florenc Beqirit. Sipas tij, Beqiri donte vetëm të kthehej pranë familjes.

Image result for florenc beqiraj
“Shoqata, sipas së cilës përpjekja e vetëvrasjes është ‘pashpjegueshme’, specifikon se migranti kishte hequr dorë nga rishqyrtimi i kërkesës së tij për azil dhe uronte që të ‘kthehej sa më shpejt që Shqipëri dhe të bashkohej me familjen e tij për festimet e Vitit të Ri’”, thuhet në shkrimin e gazetës së njohur franceze “Le Figaro”.

AZILANTËT

Numri i shqiptarëve që kërkojnë azil në Francë është rritur me 135% krahasuar me një vit më parë. Gazeta “Le Figaro” në një shkrim të saj shpreh shqetësimin e autoriteteve franceze për këtë rritje kaq të madhe.
Image result for florenc beqiraj
“Një e treta e popullsisë tashmë e ka lënë vendin për t’u vendosur diku tjetër në Europë. Qëllimi i vizitës dyditore të ministrit të Brendshëm francez, Gerard Collomb, ishte sqarimi njëherë e mirë me Tiranën i pozicioneve për çështjen e migracionit.


Çështja është serioze. Në vitin 2017, shqiptarët, edhe pse vijnë nga një vend i ashtuquajtur ‘i sigurt’, dmth., që përmbush kriteret demokratike të mjaftueshme për Europën, janë azilkërkuesit e parë në Francë: më shumë se 7,000 kërkesa janë depozituar në një vit, me një rritje prej 135% krahasuar me vitin 2016. Por ajo që është më shqetësuese, është fakti se kemi një numër në rritje të të miturve të pashoqëruar, të cilët më pas bëhen pre e rrjeteve kriminale”, shkruan gazeta franceze “Le Figaro”.

Ministri i Brendshëm francez Gerard Collomb nuk e fshehu qëllimin e vizitës dyditore të tij në Tiranë një javë më parë, që ishte numri i lartë i shqiptarëve që kërkojnë azil në Francë.

Related image

“E pata takuar zotin Kryeministër, ministrin e Çështjeve Europiane dhe të Punëve të Jashtme, si dhe ministrin e Brendshëm më 20 korrik të këtij viti, për disa çështje që për ne janë të rëndësishme, qoftë për emigrimin e paligjshëm lidhur me azilkërkuesit, si dhe për çështjen e rrjeteve të krimit të organizuar. Patëm një bisedë shumë pozitive. Patëm vendosur që të ecnim përpara dhe kur shoh gjithë progresin dhe rezultatet që janë arritur këto muajt e fundit, mund të them që jemi të kënaqur dhe kemi besim lidhur me vullnetin që ka pala juaj dhe së bashku ne, për të vazhduar luftën në këto fusha dhe për të rritur bashkëpunimin mes dy vendeve tona”, u shpreh ministri francez në konferencën e përbashkët për shtyp me Kryeministrin Rama.

Image result for florenc beqiraj

Sipas tij, në vendet e strehimit në Francë për të pritur azilkërkuesit, 20% i zënë shqiptarët, të cilët kanë ardhur pa vizë, por që kanë kërkuar azil. Ministri Collomb u shpreh i gatshëm të asistonte Ministrinë e Brendshme me dy oficerë francezë krahas atyre gjermanë dhe amerikanë në luftën kundër krimit të organizuar.

Image result for florenc beqiraj
“Çështja e migracionit të paligjshëm kërkon zgjidhje nga të dyja palët. Edhe rregullat që janë sot në fuqi në Francë, kanë nevojë për përmirësim”, tha ministri Collomb pas marrëveshjes së nënshkruar me homologun e tij, Fatmir Xhafaj.


****

Image result for florenc beqiraj

Një mik i Florenc Beqirajt, 23-vjeçarit që u masakrua barbarisht për vdekje në burgjet franceze ka shokuar me dëshminë e tij tronditëse. Ai rrëfen si është njohur me shkodranin, i cili ndërroi jetë mbrëmjen e djeshme, ndërsa ngreh edhe një akuzë të fortë se kush janë sipas tij autorët e këtij krimi të rëndë.
Image result for florenc beqiraj
Ja dëshmia e tij e plotë:

Me vllain tem Florencin jena taku ne paraburgim ne France ,kena nejt ne afer me dhoma ,un te dhoma nr 1, Florenci te dhoma nr 3 . 11 dite kam nejt me Florencin djal ari i qet i dhanun shum mas familjes, djal o zot zgjatja jeten , Vllain tem Ken tentu me myt te burgosurit Arab, Policia arabe ka mrojt arabt kriminela ,pse nuk i hap kamerat e siguris policia osé prokuroria ,

Image result for florenc beqiraj

Te dhoma nr 3 dhoma e Florencit kamra i ka filmu se kush ka hy e dal prej asaj dhome osé ne at dhome qe ken gjet Florencin ne gjendje kritike per jeten , Policia dhe prokuroria te hapt kamerat e asaj date qe ka nodh ngjarja .

Related image


I ban ni pytje babs dhe te afermit e Florencit ,ta pys Policin se zotnis Ftoni Ken tentu mem myt dy her edhe mu te burgosurit Arab, Ministris jashtme ,ambasades shqiptare asht mja shkerdhy tan robt ku ti ken njerz kurva ,mfalni per shprehjen . Gezim Beqiraj ti drejtohet me ane te avokatit gjykates europiane Strasburgut, Zoti ju mallkoft gazete media ministra ambasator rrac muti .

Gzimi te pys Policin per mu zotni Ftoni . Albania ,un i kam qu ne Strasburg si shtet francez ,ju demostroj letren e gjygjit qe e kam ngjep un . i baj thirrje Familjes Florencit mas tbajn gabim me firmos ,Zoti e shpetoft Florencin ,Me Florencin kam besim se kena me nejt perqef nshkoderloce.*****


Ish-kryeministri Sali Berisha të shtunën ka reaguar në lidhje me vdekjen e 23-vjeçarit, Florenc Beqiraj në Francë, duke e konsideruar një krim të shëmtuar.

Përmes një shënimi në Facebook, Berisha i ka shprehur ngushëllimet familjes së viktimës, ndërsa u bën thirrje autoriteteve franceze që të zbardhin sa më parë ngjarjen dhe të çojnë para drejtësisë autorët.

Për ish-kryeministrin është e patolerueshme interesi zero dhe heshtja totale e autoriteteve shqiptare ndaj të riut Florenc Beqiraj.

Shënimi i plotë i kryeministrit, vijon si më poshtë:

Vdekje nga traumat e marra nga torturat ne burg e te riut Forenc Beqiri, një krim i shëmtuar!

Të dashur miq, prej disa ditësh kemi ndjekur live në mediat sociale, kronikën e vdekjes së paralajmëruar nga torturat e ushtruara në burgun e Marsejës të të riut shqiptar Florenc Beqiri. Dramën e tij njerëzore e ben edhe më të madhe e tronditëse mungesa e transparencës ndaj kësaj tragjedie njerëzore dhe në veçanti indiferenca dhe braktisja totale e të ndjerit në luftën e tij me vdekjen, nga autoritetet zyrtare shqiptare, sikur Florenci të ishte banor i një vendi pa shtet.

Duke shprehur ngushëllimet më të thella familjarëve të viktimave, përsëris thirrjen time drejtuar edhe ditë me pare autoriteteve franceze të zbatimit të ligjit, të hetojnë me transparencë dhe të vendosin para ligjit autorin apo autoret e krimit të shëmtuar, që i moren jetën me dhunën e tyre shtazore ne institucionet shtetërore të vuajtjes së dënimit, të riut Florenc Beqiri.

Dënoj me ashpërsinë më të madhe interesin zero dhe heshtjen totale, sikur të mos ishte një i ri shqiptar, të autoriteteve zyrtare shqiptare ndaj Florenc Beqirit, që nuk meritonte kurrë atë që pësoi! sb

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)