Ilir Demalia: Jemi bërë gazi e turpi botës


Demalia: Jemi bërë gazi e turpi botës
Ilir Demalia në profilin e tij në facebook ka reagur, se si presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta i dha Kryepeshkopit Grek nënshtetësinë Shqiptare.
Demalia: Para dy ditësh, Presidenti Ilir Meta, i dha nënshtetsinē shqiptare grekut Janullatos. Janullatos dje mbrëma, megjithë se e dinte shqipen mjaft mirë, e mbajti meshën në mesnatën e ditëlindjes se Jezu Krishtit në greqisht, duke i thënë shqiptarëve: se monumenti më i madh kombëtar i Fanolit, ndarja e Kishës Shqiptare nga Kisha Greke duke krijuar Autoqefaline Orthodokse Shqiptare e mvarur direkt nga Kostandinopoja, pikërisht në mesnatën e 24-25 dhjetorit 2017 kjo vepër u vra dhe defakto Kisha Shqiptare nuk funksionon më si Autoqefale, ajo është defacto nën juriduksionin e Kishës Greek dhe nën hyqmin e Kolonelit Asfalisë Janullatos.
Statusi i plotë:
Nga Ilir Demalia/ Boll ma. Para dy ditësh, Presidenti Ilir Meta, I dha nënshtetsinē shqiptare grekut Janullatos. Janullatos dje mbrëma, megjithë se e din shqipen mjaft mirë, e mbajti meshën në mesnatën e ditëlindjes se Jezu Krishtit në greqisht, duke I thënë shqiptarëve: se monumenti më I madh kombëtar I Fanolit, ndarja e Kishës Shqiptare nga Kisha Greek duke krijuar Autoqefaline Orthodokse Shqiptare e mvarur direkt nga Kostandinopoja, pikërisht në mesnatën e 24-25 dhjetorit 2017 kjo vepër u vra dhe defakto Kisha Shqiptare nuk funksionon më si Autoqefale, ajo është defacto nën juriduksionin e Kishës Greek dhe nën hyqmin e Kolonelit Asfalisë Janullatos. Sot sipas një shkrimi tê Artur Zhejit në 360grade që duhet lexuar sëpari nga presidenti, kryeministri që pretendon se është nxënës I Nolit, nga të gjithë politikanët e pozitēs-opozitiës, nga Lulzim Basha, Sali Berisha, e karrocat parti mbrapa tyre, të cilët, nuk I kish zënë gjumi gjithë natën, duke pritur, kush do të përulej para Kolonel Janullatos që ti puthte dorën, në të njëjtë kohë , me urdhër të Janulatos, “ mbyllën me zinxhirë derën e Kishës së Përmetit, për të ndaluar Ringjalljen e Kujtimit të At Stath Melanit, në ditë Krisht-Lindjeje, na bënë një shërbim shumë të mirë: Na rizgjuan akoma edhe më fort Kujtesën, se mjerisht “lufta e veladonëve vazhdon”. 360 grade. Shqiptarë, orthodoks, katolik,myslyman, për hatër të Zotit, në këtë ditë të shenjtë, sot e mbrapa mos I bini gjoksit për patriotizma e trimrira për Fe e Atdhe se kem përdhos gjithçka që u munduan me ngrit emrin shqiptar ata fatosa të shqiptarizmës për integritetin dhe dinjitetin e vendosjen e themeleve të Shqipnisë, që shqiptarët e sodit e kanë kthyer me klasën politike dhe nënshtrimin kolektiv si bashkëpunimin me të keqen, në një karakatinë shterore, politike, morale, ekonomike e atdhetare.
Jemi bërë gazi e turpi botës.
Boll ma.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)