Presidenti shqiptar Ilir Meta,e bënë " shqiptar " Kryepeshkopin grek , gjeneralin Anastas JanullatosPresidenti Ilir Meta i ka dhënë shtetësinë shqiptare kryepeshkopit Anastas Janullatos.
Kreu i shtetit ka zgjedhur ta bëjë publik këtë vendim të tijin në vigjilje të Krishtlindjes, ku mes të tjerave vlerëson kontributin që Janullatos ka dhënë në ringritjen e Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë dhe njohjes së saj kudo në botë.
Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, Meta përmend vlerën unike të bashkëjetesës fetare në
Statusi i presidentit
Të dashur miq,
Në vigjilje të Krishtlindjeve, kam kënaqësinë të bëj publik vendimin tim për t’i dhënë shtetësinë shqiptare Kryepeshkopit të Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Fortlumturisë së Tij, Anastas Jannullatos.
Kontributi dhe përkushtimi i tij në 25 vite i ka shërbyer jo vetëm ringritjes kanonike dhe shpirtërore të Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë dhe arsimimit e përgatitjes së brezit të ri të klerikëve shqiptarë por edhe afirmimit ndërkombëtar dhe njohjes së Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë kudo në botë.
Fortlumturia e Tij ka dhënë, në bashkëpunim të ngushtë me udhëheqësit e tjerë të besimeve fetare në Shqipëri, një kontribut të jashtëzakonshëm në forcimin e harmonisë, tolerancës dhe bashkëjetesës ndër-fetare, kësaj pasurie kombëtare të popullit tonë.
Bekuar qoftë harmonia dhe bashkëjetesa fetare mes shqiptarëve!

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)