Bernard-Henri Levy filozofi hebre i cili ishte sulmuar në Beogrd, pse kishte përkrahur sulmet e NATO-s në Kosovë

Bernard-Henri Levy filozofi hebre i cili ishte sulmuar në Beogrd, pse kishte përkrahur sulmet e NATO-s në Kosovë


Një agresor serb kishte goditur filozofin franko-hebre Bernard Henri Levy pas prezantimit të filmit të tij ‘Peshmerga’ në kuadër të festivalit të filmit Beldocs. Levy e quajti sulmin fashist dhe tha se në Beograd ende nuk ka fituar demokracia.
Bernard- Henri Levy, njëri prej filozofëve më të njohur francez me origjinë hebreje dhe aktivist për të drejtat e njeriut, ishte atakuar në muajin maj  gjatë festivalit të filmit dokumentar në Beograd, Beldocs.
Një incident më të madhe kanë penguar kameramanët dhe disa shikues. Luvy u godit me tortë në fytyrë.
“Ky njeri po mbronte bombardimet e Jugosllavisë tetë vjet përpara goditjeve të NATO-s” kundër Serbisë në vitin 1999, kishin thanë aktivistët protestuesit serb.
Filozofi Bernard Henri Levy kishte përkrahur fuqishëm sulmet e NATO-s në Kosovë, në vitin 1999.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)