Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi për zhvillimet dramatike të së premtes: Ambasadorët më erdhën në zyrë, ja çfarë u thashë

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha se ambasadorët i kishin shkuar në zyrë për t’i kërkuar sqarime për nismën e OVL të UÇK-së për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale, pas tentimit për ta kaluar me shpejtësi ligjin që do të shfuqizonte këtë gjykatë të premten e kaluar në Kuvendin e Kosovës.


Thaçi tha se ambasadorëve u ka thënë se presidenti nuk mund të nisë nisma ligjore, por as s’mund të frenojë vullnetin e deputetëve.

“Ata kanë ardhur në zyrën time dhe kanë kërkuar sqarime. Unë i kam pranuar dhe kemi biseduar. I kam treguar shumë qartë se unë nuk mund të frenoj vullnetin e deputetëve. Sistemet janë të ndara. Nuk mund të interferoj as në drejtësi, as në Parlament, por as në ekzekutiv. I kam konfirmuar ambasadorëve, se çdo vendim i imi është kushtetues dhe ligjor”, tha Thaçi.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)