Berisha, Ramës: Kosovarët ty nuk të pranojnë
Edi Rama dhe Sali Berisha
Edi Rama dhe Sali Berisha
Partia Demokratike çeli fushatën në Kukës, ku prezantoi kandidatët për deputet të Qarkut të Kukësit. Ndërsa përmendi arritjet e Partisë Demokratike në Kukës, Has dhe Tropojë, Berisha sulmoi ashpër kreun e PS-së, Edi Rama dhe vizitën e tij në Kosovë para disa muajsh.
“Në rrugën tonë ka probleme, por është më e suksesshmja dhe ne kemi bërë gjithçka për të mbajtur premtimet tona. Alternativa tjetër është ajo e akuzave, akuzave akuzave e poshtërimit të Shqipërisë e shqiptarëve.
Njeriu i cili vetëm pak vite më parë do shkruante për vendin e tij me fjalë më të ndyra të fjalorit shqiptar dhe do ta quante Shqipërinë karrocën e ulokut, le ti themi këtij shoku se natyrisht për ty e bukur ishte Shqipëria e etërve të tu, ndërsa për Shqiptarët Shqipëria është e bukura e dheut, parajsa e tyre tokësore është Amerika. Shqipëria sigurisht sot është e shëmtuar për ty, por jo për shqiptarët pavarësisht se është dekada larg Amerikës. Është Amerika e tyre e bukura e zotit. Me autobusin tënd mavi, nesër, ne jemi të sigurt se do të shpallni Shqipërinë spital psikiatrik, mjekohu qetëso nervat, disfata po vjen disfata.”
Vizita në Kosovë
“Rama na shkoi në Kosovë, dhe u tha kosovarëve se “ju Sali Berishën e merrni për Skënderbeu”. Tani nga Kukësi do t’i them dy fjalë shokut Edvin. Kosovarët më shumë se të tjerët, më shumë se kushdo në Europë, kanë paguar me gjak lirinë e tyre, nga më i madhi tek më i vogli, nga 7-vjeçari deri tek 70-vjeçari. E dini se Skënderbeu, pas zotit është Krishti dhe Muhamedi i gjithë shqiptarëve. Skënderbeun nuk e ngatëroi as me Ibrahim Rugovën, e as me Adem Jasharin, transmeton almakos.
Po problemi yt është ky. Në një kohë kur në Kosovë vërshonin ende lumenjtë e gjakut, në një kohë kur nënat dhe gratë ishin duke larë rrobat e gjakut të fëmijëve të tyre, ti Edvin dorëzoje çelësin e artë të Bashkisë. Ndaj dhe ty, jo kosovarët por çdo shqiptarë, nuk mund të të pranojë. Kosova i njeh 1 mijë herë më mirë se ty heronjtë e kombit


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)