Pierre-Pandeli Simsia-“Nuse në derën e hasmit”

Shkrimtari poeti ,publicisti, Pierre Pandeli Simsia,eshte lindur me 21 qershor 1960,ne qytetin e lashte historik dhe antik ,ne qytetin e magjishem,2400 vjecar,te Beratit.

Ne ate qytet ku cdo vizitor i huaj,qe e viziton,i krijohet iluzioni,sikur ndodhet brenda nje dekori te ngritur per te luajtur film,ne ate qytet ku shtepite e ndertuara njera mbi tjetren,i kane dhene emerin:"Qyteti i nje mbi nje dritareve.

Te paret e tij,Petro Simsia,ne vitin 1878,ne shekullin e 19, dhe me vone Jani Simsia,me 1906,ngriten sherbimin mjeko-farmaceutik,,ne qytetin e Beratit.Pierre -Pandeli Simsia eshte dashuruar me letersine qysh ne shkollen tetevjecare nen perkujdesin e mesueseve te talentuara,Parashqevi Sahatciu dhe Elpiniqi Papa.

Ne shkollen e mesme,dashurine e tij,per letersine e ushqyen dy mesuese te tjera te talentuara Zyma Berisha nga Kosova dhe Liri Zaka.Ne ate kohe disa nga poezite e tij,u kompozuan ne kenge,,dhe u kenduan ne festivalet e femijeve ne rrethe.Pas shembjes se komunizmit ,ne Shqiperi,emigroi ne Europe.

Ka shkruar dhe shkruan rregullisht ne shtypin e diaspores dhe ne shtypin e pavarur ne Shqiperi.Qe nga viti 1997,jeton dhe punon ne New York,SHBA.Ai i dha lexuesit shqiptar ,librin e tij "Le te jem une Zamira".

Ka ne dore librin e tij te dyte dhe nje liber me poezi.Shkruan ne fushen e publicistikes,te botuara ne median shqiptare ,diaspore .lista interneti,dhe ne shume Website-,bashkeatdhetaresh.Edhe shume prodhimtar,ne artin dhe kulturen shqiptare..Eshte i martuar me dy femije...


Pandeli-Simsia-ftese-1


Pierre-Pandeli Simsia prej vitesh i është kushtuar shkrimit. Prej SHBA-së ku ka vendosur jetën ai ka sjellë vitet e fundit një sërë librash si vëllimin me tregime “Le të jem unë Zamira…”, “Dashuri e vrarë”, dhe së fundi romanin “Nuse në derën e hasmit”. Temat e librave që ai shkruan janë nga Shqipëria. Dhe pse i është dashur të shkëputet prej vendit të tij shumë herët, realiteti shqiptar është pjesë e letërsisë që ai shkruan. Libri i ri i autorit do të promovohet më 21 maj ora 11.00 në ambientet e Ministrisë së Kulturës ku do të referojnë dy shkrimtarët Gaqo Bushaka dhe Bardhyl Xhama.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)