Premieri shqiptar Prof.dr.Sali Berisha: Uragani i fitores sot është më gjigand se asnjëherë

Berisha: Uragani i fitores sot është më gjigand se asnjëherë
Partia Demokratike ka përmbyllur në Tiranë fushatën elektorale për zgjedhjet e 23 qershorit.Në mitingun madheshtor në sheshin “Nënë Tereza” kryeministri Berisha u shpreh uragani i fitores sot është më gjigand se asnjëherë, sepse është uragani i së ardhmes dhe i një mirëqenieje më të mirë.

“Kjo është Tirana blu, Tirana e fitores historike në 23 qershor. Kjo është Tirana dhe Shqipëria e integrimit dhe të ardhmes.


 Uragani i fitores sot është më gjigand se asnjëherë, është uragani i fitores. Uragani i fitores është ai i së ardhmes dhe një mirëqenie më të mirë.


Ora e madhe po afron, të bashkohemi të gjithë për fitore. Më 23 qershor të jemi të gjithë së bashku për të votuar PD-në.


 Fitorja juaj do të jetë për rroga dhe pensione më të larta. 4 vitet që vijnë çdo i ri do të punësohet pa taksa për 3 vjet. Katër vitet që vijnë çdo i ri do të mbështetet me kredi të buta. Bisnesmenët të bashkohen me PD për taksa më të ulëta”- deklaroi kryeminsitri Berisha


Në Shqipëri kryeministri Sali Berisha nuk dha një përgjigje të qartë lidhur me të ardhmen e tij politike në rast të humbjeve të zgjedhjeve të 23 qershorit. Gjatë një interviste gjatë në emisionin Top Story në televizionin Top Channel mbrëmë, kryeministri tha vetëm se ai do të lexojë verdiktin e sovranit dhe do të marrë vendimet e duhura. Ndërsa e cilësoi programin e tij si realist zoti Berisha hodhi poshtë mundësinë për të kërkuar një bashkëpunim të mundshëm me LSI-në nëse kjo do të diktohej nga rezultati, ndërsa ish presidentin Bamir Topi, partia e të cilit garon e vetme, ai e cilësoi si të majtë
Kryeministri Sali Berisha dha mbrëmë një intervistë të gjatë në televizionin Top Channel ku ai nuk shkelte prej shumë vitesh. Pasi prej shumë muajsh zgjodhi të qëndronte larg studiove televizive, zoti Berisha vendosi të rikthehej vetëm në fazën përmbyllëse të fushatës. I bindur në një fitore dhe mandat të tretët qeverisës, kryeministri nuk dha një përgjigje të qartë nëse në rast të një humbjeje në zgjedhje do të largohej nga skena politike ku për 23 vjet ka qenë një aktor kryesor: “Kam për detyrë të lexoj me përgjegjësinë më të madhe verdiktin e sovranit”


Në Shqipëri kryeministri Sali Berisha nuk dha një përgjigje të qartë lidhur me të ardhmen e tij politike në rast të humbjeve të zgjedhjeve të 23 qershorit. Gjatë një interviste gjatë në emisionin Top Story në televizionin Top Channel mbrëmë, kryeministri tha vetëm se ai do të lexojë verdiktin e sovranit dhe do të marrë vendimet e duhura. Ndërsa e cilësoi programin e tij si realist zoti Berisha hodhi poshtë mundësinë për të kërkuar një bashkëpunim të mundshëm me LSI-në nëse kjo do të diktohej nga rezultati, ndërsa ish presidentin Bamir Topi, partia e të cilit garon e vetme, ai e cilësoi si të majtë
Kryeministri Sali Berisha dha mbrëmë një intervistë të gjatë në televizionin Top Channel ku ai nuk shkelte prej shumë vitesh. Pasi prej shumë muajsh zgjodhi të qëndronte larg studiove televizive, zoti Berisha vendosi të rikthehej vetëm në fazën përmbyllëse të fushatës. I bindur në një fitore dhe mandat të tretët qeverisës, kryeministri nuk dha një përgjigje të qartë nëse në rast të një humbjeje në zgjedhje do të largohej nga skena politike ku për 23 vjet ka qenë një aktor kryesor: “Kam për detyrë të lexoj me përgjegjësinë më të madhe verdiktin e sovranit”
Sistemi zgjedhor shqiptar nuk krijon shumë mundësi për një diferencë të madhe mes palëve në garë. Në vitin 2009 kryeministri Sali Berisha u detyrua të kërkonte një bashkëpunim jo të zakontë me të majtët e Lëvizjes socialiste per integrim, e cila prej dy muaj është rikthyer në gjirin e familjes së vet politike. Hipotezave për një bashkëpunim të ri me zotin Meta në rast se rezultati i zgjedhjeve do ta kushtëzonte një gjë të tillë, kryeministri ju përgjigj negativisht: “Unë personalisht them jo. Sepse atëherë nuk ishte në koalicion me Ramën tani është në koalicion me të. Nuk i qëndroi përgjegjësisë së saj por u largua para kohe dhe nuk ka asnjë lloj motivi që të bëjë koalicion me partinë demokratike pas zgjedhjeve”. Disa orë më parë nga Berati edhe zoti Meta kishte hedhur poshtë gjithashtu në mënyrë kategorike, një tjetër bashkëpunim me zotin Berisha.
Në këto zgjedhje, e djathta rrezikon të pësojë fatin e së majtës në zgjedhjet e kaluara, për shkak të partisë Fryma e re demokratike e ish presidentit Bamir Topi. Pasi pothuajse gjatë gjithë fushatës nuk u mor me të, dje, partia demokratike nisi shpërndarjen e spoteve elektorale kundër zotit Topi, i cili sipas kryeministrit nuk është i djathtë: “Kur ne u hapëm për të djathtën ne nuk përjashtuam. Por ai nuk e ndjen veten djathtas. Problemi i tij është se ndjehet majtas, ai ndjehet tërësisht me Edi Ramën. Sepse ti nëse thua spektri i djathtë, nuk mund të thuash ky është ky nuk është. Por ai e përckatoi veten majtas”.
Kryeministri iu kundërvu shqetësimeve të shprehura nga përfaqësues ndërkombëtarë për procesin zgjedhor dhe veçanërisht për fazën e numërimit të votave: “Ata ndërkombëtarë që thonë se mund të kemi probleme me numërimin mund t’u them: Lërini pargjykimet. Shikoni sisitemin. Është sot sistemi më i saktë, vizual dhe elektronik”.
Sot përfundon zyrtarisht fushata zgjedhore. Socialistët organizuan mbrëmë në Tiranë mitingun e fundit në kryeqytetet, ndërsa kanë zgjedhur në mënyrë simbolike që mbylljen e fushatës së tyre ta bëjnë sot në Shkodër dhe në Vlorë. Ndërsa demokratët do i përmbahen traditës për zhvillimin e saj në Tiranë.

Sistemi zgjedhor shqiptar nuk krijon shumë mundësi për një diferencë të madhe mes palëve në garë. Në vitin 2009 kryeministri Sali Berisha u detyrua të kërkonte një bashkëpunim jo të zakontë me të majtët e Lëvizjes socialiste per integrim, e cila prej dy muaj është rikthyer në gjirin e familjes së vet politike. Hipotezave për një bashkëpunim të ri me zotin Meta në rast se rezultati i zgjedhjeve do ta kushtëzonte një gjë të tillë, kryeministri ju përgjigj negativisht: “Unë personalisht them jo. Sepse atëherë nuk ishte në koalicion me Ramën tani është në koalicion me të. Nuk i qëndroi përgjegjësisë së saj por u largua para kohe dhe nuk ka asnjë lloj motivi që të bëjë koalicion me partinë demokratike pas zgjedhjeve”. Disa orë më parë nga Berati edhe zoti Meta kishte hedhur poshtë gjithashtu në mënyrë kategorike, një tjetër bashkëpunim me zotin Berisha.
Në këto zgjedhje, e djathta rrezikon të pësojë fatin e së majtës në zgjedhjet e kaluara, për shkak të partisë Fryma e re demokratike e ish presidentit Bamir Topi. Pasi pothuajse gjatë gjithë fushatës nuk u mor me të, dje, partia demokratike nisi shpërndarjen e spoteve elektorale kundër zotit Topi, i cili sipas kryeministrit nuk është i djathtë: “Kur ne u hapëm për të djathtën ne nuk përjashtuam. Por ai nuk e ndjen veten djathtas. Problemi i tij është se ndjehet majtas, ai ndjehet tërësisht me Edi Ramën. Sepse ti nëse thua spektri i djathtë, nuk mund të thuash ky është ky nuk është. Por ai e përckatoi veten majtas”.
Kryeministri iu kundërvu shqetësimeve të shprehura nga përfaqësues ndërkombëtarë për procesin zgjedhor dhe veçanërisht për fazën e numërimit të votave: “Ata ndërkombëtarë që thonë se mund të kemi probleme me numërimin mund t’u them: Lërini pargjykimet. Shikoni sisitemin. Është sot sistemi më i saktë, vizual dhe elektronik”.
Sot përfundon zyrtarisht fushata zgjedhore. Socialistët organizuan mbrëmë në Tiranë mitingun e fundit në kryeqytetet, ndërsa kanë zgjedhur në mënyrë simbolike që mbylljen e fushatës së tyre ta bëjnë sot në Shkodër dhe në Vlorë. Ndërsa demokratët do i përmbahen traditës për zhvillimin e saj në Tiranë.


Përmbyllet fushata në Shqipëri
Është përmbyllur fushata në Shqipëri. Partia Demokratike dhe Partia Socialiste të Shqipërisë e kanë përmbyllur fushatën në Tiranë. Ndërkaq nesër, pritet të jetë heshtje zgjedhore për t’i hapur rrugë zgjedhjeve të dielën kur Shqipëria pritet të votojë.
Partia Demokratike e përmbyll fushatën e saj në Tiranë në një miting në sheshin "Nënë Tereza duke i qëndruar kështu traditës të mbylljes së fushatës në kryeqytet.
Në këtë po jipen edhe mesazhet e fundit elektorale para zgjedhjeve të së dielës, ku qytetarët me votën e tyre do të vendosin për ata që do të drejtojnë vendin për katër vitet e ardhshme.
Pas fjalimeve nga drejtuesit e listave të kandidatëve nëpër qarqe dhe në fund Kryeministri Sali Berisha Foli do të flaës votuesit.
Ndërkaq, ndryshe nga tradita e proceseve të mëparshme elektorale, Partia Socialiste do ta përmbyllë fushatën në dy qendra të rëndësishme, në Shkodër dhe në Vlorë, qytete në të cilat janë ndarë edhe figurat më të rëndësishme të partisë më të madhe të opozitës.
Fillimisht këtë pasdite të së premtes, kreu i PS-së Edi Rama ishte në Shkoder, ku theksoi se era e Rilindjes po fryn fort në kryeqendrën e veriut.
"Zgjidhni numrin 29 që të çliroheni. Nuk duhet të jetojmë më me ndasitë e vjetra ndaj duhet të ndëshkojmë me votë marrëzinë e përçarjes", tha Rama.
Kreu socialist theksoi qytetarët shqiptarë ndodhen në kushte të vështira të jetesës dhe për këtë përgjegjës është Kryeministri.
"Kush i thotë sot vetes shqiptar i mirë nuk duhet ta harrojë se kur e keqja e kap një vend për fyti, faji nuk është i të këqinjve por i të mirëve që nuk bëjnë asgjë", tha Rama.
Kreu socialist shprehu lumturinë që fushata zgjedhore përmbyllet pikërisht në dy qendra të rëndësishme të vendit, që Rama i cilësoi si qytetet e krenarisë shqiptarëve, por edhe të origjinës së tij
Rama: Të dyfishojmë votën. Garant për mbrojtjen e votës, presim 80 mandate

Ndërsa mbeten 24 orë nga zgjedhjet parlamentare të së djelës, dy aleatët e majtë Edvin Kristaq Rama dhe Ilir Meta kanë dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp ku kanë garantuar mbrojtjen e votës për një fitore të Aleancës për Shqipërinë Europiane. Në fjalën e tij, kryesocialisti Edvin Kristaq Rama theksoi se do të jetë pikërisht boshti PS-LSI i cili do garantojë fitoren e madhe të zgjedhjeve të 23 qershorit 2013.

“Kemi arritur në fund të pjesës së fushatës që ka të bëjë me publikun dhe na ndajnë vetëm 48 orë në një ditë historike për Shqipërinë. Kemi zhvilluar një fushatë fantastike me një skuadër që unë e konsideroj më të mirën të pasur ndonjëherë, me mbështetje dhe koalicionin më të madh dhe më të fortë që ka zbritur ndonjëherë në fushën e betejës elektorale, ku boshti PS-LSI është garancia që do sjellë për gjithë shqiptarët këtë fitore”, tha Rama.
Rama: Kryeqyteti është pararoja e fitores së rilindjes

Por kryesocialisti Rama edhe pse u shpreh i bindur për fitore, theksoi se do të festohet vetëm pasi të jetë vulosur rezultati, i cili sipas tij duhet të dalë nga kutitë i patjetërsuar ndërsa garantoi se grupet e numërimit do të garantojnë mbrojtjen e çdo vote.
Në fjalën e tij, kryesocialisti Rama i bëri thirrje votuesve të marrin me vete edhe një tjetër në kutinë e votimit për të dyfishuar votën.
“As edhe një gjë nuk ka mbaruar të gjithë atyre që na kanë mbështetur gjithandej, 48 orët më të rëndësishme që do vendosin jo kush do qeverisë, por çfarë atdheu do të kemi për një gjeneratë., në këto orë për fatet e vendit tonë, si ne, si cdo zgjedhës, qytetrarët, deputetët, kemi një detyrë ta dyfishojmë votën që kemi në dorë, duke marrë përdore në qendrën e votimit një zgjedhës që nuk ka votuar apo ka votuar për kundërshtarët. Çdo votë duhet mbrojtur dhe mbrojtja më e sigurtë është dyfishimi i votës, në radhët e të lëkundurve përreth. Secili ta bëjë sy më sy, me telefon, përmes rrjeteve sociale, ta gjejë votën rreth vetes për të mbrojtur votën e tij” tha Rama.

Berisha: Vota për PD është votë për zhvillimin e vendit
Rama ka thënë më tej se aleanca do të garantoj paprekshmërinë e çdo vote ndërsa theksoi se koalicioni i majtë do të marrë 77-80 mandate.
“I kujtoj pjesëtarëve të skuadrës sonë të përfshirë në administrimin zgjedhor se, PS dhe aleanca jonë ka detyrim të deklarojë paprekshmërinë e çdo aleati në garë. Asnjë votë të mos cënohet, të mbrohet çdo parti e vogël, të mos tjetërsohet në numërim. Na intereson të fitojmë me dinjitet, ne jemi aleanca për Shqipërinë Europiane dhe bashkë me LSI përfaqësojmë opozitën në komisione dhe grupe numërimi, jemi të vendosur të mbrojmë votën e çdo zgjedhësi. Do ia dalim të nxjerrim nga kutitë rezultatin që presim 77 deri në 80 mandate, ditën e dielën ky rezultat duhet të dalë i paprekur nga kutitë”, tha Rama.


Ilir Meta: Berisha të garantojë zgjedhje të lira. Të dielen vendi ndahet nga qeveria e Sali Berishës
Ndërsa kreu i LSI-së Ilir Meta ndërsa ka vlerësuar aleancën me PS-në ka garantuar se kjo aleancë është e fortë dhe e qëndrueshme.
I pyetur nëse do të ketë një bashkim me PD-në pas zgjedhjeve, kreu i LSI-së theksoi se ai kapitull është i mbyllur përgjithmonë.
“Cilido të jetë rezultati jemi në një aleancë para e paszgjedhore, edhe pse fitorja është në duart tona nuk e lëmë të na ikë nga dora, por do të jetë një fitore për gjithë vendin. Aleanca do të jetë edhe më e gjerë se këtë e garanton fryma e tolerancës dhe gjithpërfshirjes, do të thotë një mentalitet i ri i qeverisjes në vend dhe i raportit me qytetarin, shoqërinë civile, grupet e interesit, shumë më gjerë se çështje partish” tha Meta.


Ndërsa mbeten 48 orë nga zgjedhjet parlamentare të së dielës, dy aleatët e majtë Edi Rama dhe Ilir Meta kanë dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp ku kanë garantuar mbrojtjen e votës për një fitore të Aleancës për Shqipërinë Europiane, raporton Ora News.
Në fjalën e tij, kryesocialisti Rama theksoi se do të jetë pikërisht boshti PS-LSI i cili do garantojë fitoren e madhe të zgjedhjeve të 23 qershorit.
“Kemi arritur në fund të pjesës së fushatës që ka të bëjë me publikun dhe na ndajnë vetëm 48 orë në një ditë historike për Shqipërinë. Kemi zhvilluar një fushatë fantastike me një skuadër që unë e konsideroj më të mirën të pasur ndonjëherë, me mbështetje dhe koalicionin më të madh dhe më të fortë që ka zbritur ndonjëherë në fushën e betejës elektorale, ku boshti PS-LSI është garancia që do sjellë për gjithë shqiptarët këtë fitore”, tha Rama.
Por kryesocialisti Rama edhe pse u shpreh i bindur për fitore, theksoi se do të festohet vetëm pasi të jetë vulosur rezultati, i cili sipas tij duhet të dalë nga kutitë i patjetërsuar ndërsa garantoi se grupet e numërimit do të garantojnë mbrojtjen e çdo vote.
Në fjalën e tij, kryesocialisti Rama i bëri thirrje votuesve të marrin me vete edhe një tjetër në kutinë e votimit për të dyfishuar votën.

Nishani: Nuk jam sëmurë, po kryej detyrën

Presidenti përgënjeshtron informacionet mbi gjendjen e tij shëndetësore

(I plotësuar) - Presidenti Nishani në një deklaratë për mediat ka hedhur poshtë informacionet se ka qenë në gjendje të rëndë shëndetësore. Nishani garantoi qytetarët se është në krye të detyrës dhe se po e kryen atë në përputhje të plotë me detyrimet kushtetuese.
Sipas tij burime burime të papërgjegjshme kanë dezinformuar mediat. Kreu i shtetit në këtë komunikim me mediat theksoi se jo vetëm që nuk ka qenë sëmurë, por gjatë ditës së sotme ka kryer me përpikmëri disa detyra si President i vendit.
“Arsyeja e këtij komunikimi ishte për të përcjellë tek dashamirësit e mi, një mesazh qetësie. Sepse para disa çastesh, disa burime të papërgjegjshme kanë dërguar në media të ndryshme një lajm të vërtetë ku pretendohej për një gjendje të rënduar time. Dua të shpreh keqardhje për shqetësimin që u ka ardhur, sepse bëhet fjalë për Presidentin e Republikës për kreun e shtetit. Duke përfituar nga ky rast dua të garantoj se presidenti është në krye të detyrës dhe do përmbushë me sukses të gjitha detyrat”, deklaroi Nishani.
“Axhenda ime gjatë ditës së sotme ka qenë, në drekë jam kthyer pas një vizite të sukseshme në Izrael, mblodha në KLD dhe më pas iu drejtova banesës në Durrës për t’u bashkuar me familjen, nga ku dhe mësova lajmin e rremë mbi gjendjen time shëndetësore”.
Presidenti Nishani shtrohet në spital në gjendje të rëndë
Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka përfunduar në spital. Mësohet se ai është shtruar me urgjencë në Qendrën Spitalore Universitare në Tiranë në gjendje të rëndë shëndetësore.
Ende nuk ka të dhëna në lidhje me konsultat mjekësore.
Masat e policisë për zgjedhjet e 23 qershorit
Policia e Tiranës së bashku me OSBE kanë trajnuar 1644 efektivë policie për zgjedhjet. Drejtori Bernard Caushaj ka dhënë detaje rreth planit të masave të policisë së kryeqytetit.
Drejtori Caushaj garantoi se Strukturat e Policisë së Tiranës, për zbatimin e detyrave funksionale gjatë këtij procesi udhëhiqen nga profesionalizmi, korrektësia, objektiviteti, paanësia dhe respektimi rigoroz i ligjit.
Ndërsa u bëri thirrje qytetarëve të denoncojnë veprimet e kundraligjshme, të individëve të veçantë, që pengojnë lirinë e tyre në ushtrimin e të drejtës së votës.
Hoxha: Rama po e politizon çështjen e ndërtimeve pa leje
Asnjë ndërtim pa leje në qytetin Tiranës nuk do të mbijetojë dot. Këtë ka rideklaruar sot drejtori i Inspektoratit Ndërtimor Florenc Hoxha, gjatë aksionit për prishjen e disa ndërtimeve pa leje në Tiranë. Ndërsa Inspektorati vazhdon aksionet e tij gjatë 24 orëve, kryetari i PS po i politizon ato.
Drejtori i Inspektoratit të Ndërtimit, Florenc Hoxha i ka bërë thirrje Edi Ramës, që të kontribuojë në frenimin e ndërtimeve pa leje, duke urdhëruar eksponentët e lartë të partisë së tij, të pezullojnë ndërtimet e tyre pa leje në Tiranë. Një nga ndërtimet e prishura gjatë ditës së sotme, ka qenë në rrugën “Pjeter Budi”, në zonën e Qytetit Studenti. Hyrja në fuqi e planit urbanistik përjashton nga çdo lloj mundësi legalizimi të shtesave pa leje dhe fati i tyre do të jetë prishja.
“Sot Inspektorati Ndërtimor i Bashkisë së Tiranës po vazhdon prishjen e objekteve të tjera pa leje brenda territorit të qytetit të Tiranës. I bëj thirrje Edi Ramës, që të mos e politizojë këtë çështje, po nëse do të kontribuojë në këtë drejtim për të parandaluar ndërtimet pa leje, t’i bëjë thirrje eksponentëve të lartë të partisë së tij, që të pezullojnë dhe të mos ndërtojnë pa leje. Gjithashtu, po ju bëj thirrje qytetarëve të Tiranës të mos shpenzojnë kot në këtë drejtim, pra duke ndërtuar pa leje, pasi nuk do të lejojmë dhe do të godasim çdo objekt pa leje që po ndërtohet apo do të ndërtohet në qytetin e Tiranës.”- deklaroi z. Hoxha.
Ai tha se të gjitha objektet të cilat janë prishur dhe do të kenë të njëjtin fat edhe në ditët në vijim, janë objekte pa leje dhe jashtë çdo kriteri ligjor, ndërkohë që këto prishje janë bërë duke mos rënë në kundërshtim me procesin e legalizimit.
Procesi zgjedhor, ushtria merr në ruajtje objektet e rëndësisë së veçantë për zgjedhjet
Objektet e rëndësisë së veçantë merren në ruajtje nga forcat e ushtrisë.
Ky urdhër është nxjerrë në zbatim të akteve ligjore që normojnë detyrat e policisë dhe të forcave të armatosura në kuadër të procesit zgjedhor, si dhe Urdhrit të Përbashkët të Ministrit të Brendshëm dhe Ministrit të Mbrojtjes, dhe ka si qëllim zëvendësimin e punonjësve të policisë së ruajtjes dhe sigurimit të objekteve e planifikimin e tyre me shërbime para dhe gjatë zgjedhjeve për Kuvendin e Shqipërisë.
Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka urdhëruar strukturat vendore të Policisë që të marrin masa për dorëzimin e sigurimit të objekteve shtetërore dhe të trupit diplomatik, strukturave të forcave të armatosura. Dorëzimi i këtyre objekteve do të bëhet i shoqëruar dhe me dokumentacionin përkatës të çdo objekti që ka të bëjë me garantimin e sigurisë së tyre.
Për Procesin Zgjedhor Qershor 2013, është shtuar numri i Objekteve të VNV-ve, si dhe QV-ve, me rreth 700 objekte më tepër se në zgjedhjet për Organet e Qeverisjes Vendore Maj 2011 dhe ruajtja e sigurimi i tyre kërkon angazhimin e rreth 1000 punonjësve të policisë, për këtë lindi si domosdoshmëri angazhimi me këto detyra i personelit policor të strukturave të Objekteve që merret në mënyrë të drejtpërdrejtë me ruajtjen e Objekteve të Rëndësishme Shtetërore.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)