Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, e ka ftuar Lidhjen Demokratike të Kosovës që të rishqyrtojë edhe njëherë nisjen e mocionit për votëbesim.


Pas gjysmë orë pritet të nis seanca ku do të hidhet në votim mocioni për rrëzimin e qeverisë së Albin  Kurti.Para deputetëve të partive politike, në hapësirat afër Kuvendit të Kosovës është parë të ketë arritur edhe ambasadori amerikan, Philip Kosnett.

E ndërsa seanca pritet të nis me fillim prej orës 11:00, është pikërisht Kosnett ai që mbrëmë doli me një qëndrim të qartë se SHBA-të përkrahin seancën e sotme.

Deklarimi i tij ishte krejt ndryshe nga ai i evropianëve, konkretisht zyrtarëve gjermanë e francez të cilët bënë thirrje për stabilitet të qeverisë në kohën e përballjes me pandeminë e koronavirusit.

“I kënaqur që shohë që Kuvendi do të zhvillojë një seancë për votimin e mosbesimit nesër. 

Siç i thashë sot kryeministrit, është e rëndësishme që Kuvendi dhe të gjitha institucionet e Kosovës të respektojnë Kushtetutë”, ka shkruar Kosnett .


Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka mirëpritur lajmin se Kuvendi i Kosovës do të votojë nëser për mocionin e mosbesimit.

Kosnett, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Tëitter, ka shkruar se institucionet e Kosovës duhet të respektojnë Kushtetutën.

“I kënaqur që shohë që Kuvendi do të zhvillojë një seancë për votimin e mosbesimit nesër. Siç i thashë sot kryeministrit, është e rëndësishme që Kuvendi dhe të gjitha institucionet e Kosovës të respektojnë Kushtetutë”, ka shkruar Kosnett.

Rezultati i imazhit për christian heldt twitter


Ndryshe, ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, sot e ka ftuar Lidhjen Demokratike të Kosovës që të rishqyrtojë edhe njëherë nisjen e mocionit për votëbesim.

“Kjo është tërësisht e papranueshme, nuk e di pse tolerohet një ambasador i huaj kur nuk ka sjellje diplomatike konform mandatit që ka”, ka thënë ai.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)