Infermierët e Nju Jorkut janë detyruar të “veshin” qese mbeturinash.

Për shkak të mungesës së pajisjeve mbrojtëse në një spital në Manhatan, Nju-Jork, infermierët janë detyruar të “veshin” qese mbeturinash.

Në fotografinë që po përhapet me shpejtësi në internet tregon si tre infermierë në Spitalin Maunt Sinai Uest duke pozuar në një korridor spitali të veshur me qese të mëdha të zeza plastike për mbeturina, të shndërruara në uniforma mbrojtëse, njoftoi Nju-Jork Post.

Ndërkohë, stafi i spitalit jo larg distriktit Kolumbia në qendër të Manhatanit besojnë se mungesa e pajisjeve mbrojtëse është fajtore për vdekjen e një prej kolegëve të tyre, i cili u diagnostikua me koronavirusin e ri dy javë më parë.

“Spitali e vrau dhe ai duhet të përgjigjet për të”, tha një nga infermierët.

Një infermiere tjetër tha që problemet me mungesat e pajisjeve nuk ishin të reja dhe zgjatën një vit, për shkak të së cilës personeli shpesh është detyruar t’i fshehte rezervat e personale dhe se situata u bë kritike kur pacientët me koronavirus filluan të arrinin në spital.

Për shkak të kësaj, infermierët filluan të mbajnë thasë mbeturinash.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)