Kalimi i Veriut të Mitrovicës në pronësi të Beogradit do të thotë varrosje e Kosovës për së gjalli.

Akademik Prof.dr.Eshref Ymeri ,Ph.D.I dashur Profesor Flori, akademik,


Ju jeni një intelektual i madh, me brumosje të shkëlqyer nacionaliste.


Ju përshëndes dhe ju shtrëngoj dorën fort. Jam në ankth të madh për fatin e Kosovës, sepse miku i Putinit dhe i serbosllavizmit Donald Trampi e ka nxjerrë Kosovën në bregun e pazarit serbosllav. 


Ju lutem, i thoni Kryeministrit Kurti t'i drejtohet haptas nga televizioni opinionit publik kosovar me ndërgjegje të lartë kombëtare të ngrihet në këmbë, sepse kalimi i Veriut të Mitrovicës në pronësi të Beogradit do të thotë varrosje e Kosovës për së gjalli.****
Akademik Prof.dr. Eshref Ymeri,Ph.D 


Solidarizim publik me Prof.dr. Flori Bruqin, akademik


Solidarizim publik me Prof.dr. Flori Bruqin, akademikSot është botuar në internet një Letër Publike e Prof.dr. Flori Bruqit, akademik, drejtuar politikanëvekosovarë të brezit të vjetër, të cilët kërkojnë të rrëzojnëqeverinë e Kryeministrit Albin Kurti.

 Letra u drejtohet më shumë se 50 intelektualëve dhe portaleve të ndryshme.

E mbështes plotësisht intelektualin e shquar kosovar, Prof.dr. Flori Bruqin , akademik, për thirrjen që u drejton politikanëve në Prishtinë, të infektuar nga koronavirusi politik, të cilët janë shndërruar në ujqër të tërbuar dhe i janë sulur qeverisë së intelektualëve të rinj, të udhëhequr nga Kryeministri Albin Kurti.

Politikanët kosovarë të brezit të vjetër e kanë vërtetuar në praktikë se po ndjekin vijën politike të tradhtarit me damkë të kombit shqiptar - Enver Hoxhës - i cili ishte një shërbëtor besnik i serbosllavizmit. 

Kam dëshirë t’ju kujtoj politikanëve veteranë të Kosovës se kur Ymer Dishncia, si përfaqësues i Partisë Komuniste, solli në Shabin e Përgjithshëm Rezolutën e Mbledhjes së Mukjes dhe ia dorëzoi në dorë Enver Hoxhës, Miladin Popoviçi u interesua menjëherë për të mësuar përmbajtjen e saj. 

Kur e mësoi përmbajtjen, ai emori në dorë Rezolutën, e zhubraviti, e bëri shuk dhe ia përplasi në fytyrë Enver Hoxhës.

 Dhe Enver Hoxha, si një servil i pështirë i emisarit jugosllav, për turpin e tij dhe të Partisë Komuniste të Shqipërisë, nuk mundi të reagonte siç i takonte një njeriu me dinjitet kombëtar.

 Përkundrazi,ai heshti tamam si ndonjë qen i rrahur para agait të tij serbomadh. 

 Këtë skenë, sa të turpshme, aq edhe poshtëruese për mbarë kombin shqiptar, Miladin Popoviçi po e luante në prani të udhëheqjes së lartë të Partisë Komuniste të Shqipërisë dhe të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë. 

Por, për çudi, mes burracakëve të udhëheqjes së lartë të partisë dhe të ushtrisë, që të gjithë të armatosur me kobure në brez, s’u gjend asnjë “trim” që të rrëmbejë koburen nga brezi dhe t’ia shkrehte Miladinit në lule të ballit për atë poshtërim që i bëri publikisht jo vetëm argatit të regjur të serbosllavizmit Enver Hoxha, por edhe mbarë kombit shqiptar.

Traditën e poshtërimit që Miladin Popoviçi i bëri publikisht kombit shqiptar në javën e parë të shtatorit të vitit 1943, e vazhdoi Beogradi pas shpalljes së Pavarësisësë Kosovës më 17 shkurt 2008 dhe tani atë traditë po e çon më tej krimineli Aleksandër Vuçiç, i cili, Aktin e Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës e pati zhubravitur, e pati bërë shuk dhe ua pati përplasur në fytyrë argatëve të
regjur të Beogradit në radhët e politikanëve veteranë kosovarë. 

 Dhe këta politikanë servilë të Beogradit dhe tradhtarë të kombit shqiptarë, u sollën si qentë e rrahur para serbosllavizmit, duke shkelur mbi gjakun e dëshmorëve, mbi shkatërrimin e Kosovës dhe mbi dinjitetin e 20 mijë femrave të përdhunuara.

Aksioni që argatët e Beogradit, me në krye HashimThaçin dhe Isa Mustafën, kanë ndërmarrë kundër Kryeministrit Albin Kurti dhe shumicës së popullit shqiptar të Kosovës, është akti më i lartë i tradhtisë kombëtare që ata po kryejnë jo vetëm kundër Kosovës,por edhe kundër mbarë kombit shqiptar.

 Prandaj shumicae popullit shqiptar të Kosovës, dega e Vetëvendosjes në Tiranë dhe krejt Diaspora atdhetare në Evropën Perëndimore dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duhet të ngrihen peshë në këmbë në mbrojtje të Kryeministrit Albin Kurti dhe të qeverisë që ai drejton.

Sot është koha më shumë se kurrë që Zonja Vjosa Osmani ta thotë fjalën e saj me peshë në mbështetje të Kryeministrit Albin Kurti dhe të bëjë ç’është e mundurpër t’u distancuar nga Isa Mustafa, sepse Lidhjen Demokratike të Kosovës ai e ka shndërruar në një celulë të partisë së Hashim Thaçit, i cili, në aleancë të ngushtë me Kryeministrin Rama, kërkon t’i lëshojë kriminelit Vuçiç Veriun e Kosovës, duke i anashkaluar përfundimisht të gjitha barbaritë që shovinizmi serbo kriminal kreu në Kosovë, për çka vazhdon të mbeteti pandëshkuar edhe pas më shumë se 20 vjetëve.

Sinsinati, Ohajo23 mars 2020


*** 
Letra publike Flori Bruqit ,e publikauar sot më dt.23 mars 2020 në shumë  medie të shkruara dhe elektronike :

Tentimet politike për të prishur Qeverinë është një non sens kundër Sovranit !Sovrani është duke duruar dhe duke hjekë ! Partitë dhe virusët e partive politike dëshirojnë ta prishin Qeverinë më zi se COVIT virusi kinez -19! Sa qesharak dhe të pa cipë janë këta politikanë tanë që në këtë kohë të pa kohë lozin më votat e Sovranit ! Aman, kurseni Sovranin më këto lojna të pista dhe tragjike !!!


E keni gjetur kohën kur bota e lufton murtajën e Zezë , kur Serbia dëshiron mbi 25 për qind tokë Dardane e ju luani koçe!!! 

Ju marroftë Hyji! A keni Turp o ju të mjerë! Shkoni në djallë!..


Leni popullin në halle të veta më COVIT 19 , e ju raftë Murtaja  e zezë , e mos paçi asë qefin dhe qese najlloni  më jua mbështjellë trupin!!!...


Flori Bruqi


*****
Të nderuar vëllezër dhe motra, koment letrës së zotit Flori Bruqi kundër   Hashim Thaçit, Isa Mustafës...

Ne kemi arritur në një pikë dramatike ku duhet të pyesim veten: Çfarë e shtyu këtëtradhtar kopil kriminel qen bir qeni Hashim Thaçi, dhe këtë tradhtar kopil kriminel qen bir qeni Isa Mustafënetjtë arrijnë një fazë në mendjen e tyre për t`i shpallur luftë kombit shqiptar, ku i gjithë mendimi racional zhduket, dhe si u bënë këta përbindësh aq shumë të fëlliqtë? Apo kanë lindur me gjenetikë të fëlliqtë, trashëgim familjar?
Mjaft është mjaftë. Këta pisa duhet patjetër të arrestohen menjëherë dhe të dënohen rëndë për tradhti kombëtare, tradhti ndaj vendit, nga Gjyqi Ushtarak sipas Ligjit të Luftës, ku shikohet vetëm bardh-zi. Kjo për arsye sepse murtaja zezë , korona, mund t`i vrase të gjithë shqiptarët e trojeve, përfshirë ata të Kosovës, nëse virusi nuk luftohet bashkarish, ndërkohë që dylberët e serbëve, sidomos të kriminelit Vuçiç, pederast Hasimi dhe pederast Isa, çelin probleme tjera për të zhdukur Kosovën duke ia dhuruar Serbisë. Të gjithë ata partiak të tyre që nuk reagojnë, por i mbështesin apo heshtin ndaj veprave të tyre kriminele, në këto çaste më dramatike ku gjithë bota lufton së bashku me mish e shpirt nga murtaja e zezë, gjithashtu kualifikohen siqen bir qeni apo qen bijë qeni, kriminelë.
Nga njëra anë, dërgohet një sinjal që drejtuesit e shtetit të Kosovës gjithashtu do të merren në përgjegjësi për veprimet e tyre joligjore-kriminele. Ajo që mund të shpresojmë, sidoqoftë, është se të jesh diktator nuk do të thotë mosndëshkim.Të gjithë ata që janë përgjegjës për krimin kundër kombit dhe vendit duhet të identifikohen dhe të ndëshkohen sipas ligjit të vendit.

Aurel Dasareti

*****

Une, duke u pozicioniuar permbi kreret e partive qe sundojne me konflikte te percarjes se kombit, deklaroj si individ me logjike konsekuente shkencore dhe ne pajtim me Karten e OKB-s se tezat baze te Albin Kurtit:

1) Vetvenosa dhe

2) Reciprociteti

jane dy norma te domosdoshme te cdo shteti apo kombi qe i mbeshtet fuqimisht Demokracis Amerikane.

Shtoj se Albin Kurti shpreh kohezionin ideologjik te Kombit shqiptar dhe shtetit te Kosoves dhe se ne kete drejtim asnje grupim politik nuk duhet te kundershtoj dhe koalicioni qeverises duhet te qendroje i bashkuar rreth Vetvendodjes dhe Reciprocitetit, nen udheheqjen e Kombit mbizotrues te Kosoves, Shqiptareve ne marrdhenie te mira, te ndersjellta me pakicat.

Lavdi parimeve te Albin Kurtit.

Profesor Inchinier Vedat Shehu

****

I nderuar Prof.Dr. Flori!

Jam plotësisht dakord me të gjitha pikat tuaja që dalin nga shpirti i një shqiptari të mirë. 

Politikanëve shqiptarë u është errur vështrimi, u është mykur arsyeja dhe gjykimi, ndaj nuk janë në gjendje ta shohin realietin në sy. 

Po lëreni pushtetin e ri dhe qeverinë e re të Kosovës që marrë frymë litrisht, sepse në qetësi mund të zbatojë bashkë me ju, more të paudhë, premtimet dhe programin e saj! 

Po një karrige është e shkreta, kush do ta rrëmbejë më parë?!

AH, O PUSHTET I MEDUZËS, PO U ULE NJËHERË NË KARRIGE, E KE VËSHTIRË TA BRAKTISËSH, NDAJ NUK E LËSHON DOT MË !"

PO PASKENI VDEKUR PËR PUSHTET, MOR TË MALLKUAR?

MJERË SHQIPTARËT SE KUSH I DREJTON!

Këta pseudopolitikanë e bëjnë si fabula që tregojnë: "Kur fshati digjet, e përdala krihet!

Bota po lufton me CORONAVIRUSIN pa e dtiur fundin, kurse këta duan të rrëzojnë Qeverinë. O Zot, jepu mend që të bëjnë gjënë e duhur!

Solidarizohemi me z. Flori!

Vilhelme Vrana & Fitim Haxhiraj

Vlorë,23.3.2020

&&&&

Solidarizim publik me Prof.dr. Flori Bruqin, akademik


Pershendetje i nderuar!

Ne keto ditë te veshtira, ju uroj shendet te mire dhe pune te mbare ne dobi te shqiptarizmit. Nje leter dhe nje veprim dinjitoz,lidhur me çeshtjen tone kombetare. faleminderit!

Miqesisht!


Kadri Tarelli

Durrës,23.3.2020

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)