Hydroxychloroquine ,ilaç i vjetër malarie në luftën kundër coronavirusit COVIT 19?Hydroxychloroquine është përdorur për rreth 70 vjet për të trajtuar malarian, kushtet reumatike dhe sëmundjet e tjera. Tani përdorimi i tij i mundshëm në luftën kundër coronavirusit është bërë një burim shprese për shumë njerëz, pas rezultateve inkurajuese nga një provë klinike në Francë të hënën. Por ekspertët paralajmërojnë se ka ende paqartësi në lidhje me efektivitetin e saj.

Një ilaç shumë i vjetër po kthehet në pah.


Testimi i suksesshëm i Hydroxychloroquine për përdorim kundër coronavirusit në qytetin e dytë të Francës, Marsejë më 16 mars, krijoi pritshmëri të mëdha mes kësaj epidemie në rritje.

Didier Raoult, drejtor i një instituti spitalor universitar në Marsejë, shpjegoi se ai kishte kryer një provë klinike në të cilën ai trajtoi 25 pacientë me Covid-19 me Hydroxychloroquine.

Pas gjashtë ditësh, tha ai, vetëm 25 për qind e pacientëve që morën këtë ilaç ende kishin virusin në trupin e tyre, shkruan France24.

Në të kundërtën, 90 për qind e atyre që nuk kishin marrë Hydroxychloroquine vazhduan të mbajnë Covid-19.

Në vazhdën e këtij njoftimi, gjiganti farmaceutik francez “Sanofi” ofroi të dhurojë miliona Plaquenil (një emër tregtie për Hydroxychloroquine) për të vazhduar provat, ndërsa zëdhënësja e qeverisë franceze Sibeth Ndiaye përshëndeti “rezultatet premtuese” dhe premtoi të zgjerojë provat klinike për këtë trajtim.

E njohur dhe e lirë

Po sipas France24, në Francë, disa farmaci raportohet se janë mbingarkuar nga kërkesa për ilaç gjatë ditëve të kaluara.

Sidoqoftë, shumë zëra shpejt theksuan se njerëzit nuk duhet të shpejtojnë në përfundimin se Hydroxychloroquine është një kurë mrekulli e vërtetuar.

“Ky studim duket premtues, por ne duhet të jemi vërtet të kujdesshëm përpara se të ngjallim shpresën kur bëhet fjalë për një virus aq të ri sa ky, për të cilin ende nuk kemi shumë të dhëna”, tha Sarah D’Alessandro, një profesoreshë e mjekësisë molekulare në Universitetin e Milanos dhe një specialist e malaries e cila ka punuar në Hydroxychloroquine.

Ky ilaç merret rregullisht si një zgjidhje e mundshme sa herë që shfaqet një virus i ri.

Një “mundësi është që chloroquine të ndryshojë aftësinë e virusit për t’u lidhur në pjesën e jashtme të një qelize pritëse (e cila është një hap i parë thelbësor për hyrje)”, vuri në dukje Robin May, profesor i sëmundjeve infektive në Universitetin e Birminghamit.

Duke parë që është në dispozicion dhe i përdorur për dekada, Hydroxychloroquine është “shumë e njohur, e lirë dhe mund të prodhohet me shpejtësi në sasi të mëdha”, shtoi D’Alessandro.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)