Në Kinë rishfaqet një virus tjetër i quajtur Hantavirus, tashmë ka një të vdekur


Në kohën kur bota po përpiqet të gjejë një kurë për pandeminë e frikshme të coronavirusit kinezë  COVIT 19 , një raport në Global Times thoshte se një burrë nga provinca Yunnan e Kinës vdiq nga Hantavirus ndërsa ishte në një autobus në provincën Shandong.Madje, siç thuhet më tej,  të gjithë 32 udhëtarët e tjerë në autobus janë testuar për virusin.

Dhe lidhur me këtë lajm ka shkruar edhe India Today dhe Newsweek.

Sipas India Today, raportet se një person në Kinë vdes për shkak të një virusi të quajtur hantavirus kanë përhapur panik në një kohë kur bota po lufton me pandeminë e coronavirusit COVIT 19 , i cili filloi në Kinë.

Ky medium kujton se coronavirusi  kinez COVIT 19 ka vrarë mbi 16,000 njerëz në mbarë botën dhe shpërthimi ende nuk po vihet nën kontroll.


“Këtë mëngjes, hantavirus u bë një nga tendencat kryesore në Twitter, pasi mediat shtetërore kineze postuan në Twitter rreth një personi në vend që vdiq për shkak të  hantavirus-it . Sidoqoftë, rezulton, hantavirusi nuk është një virus i ri dhe që po infekton njerëzit për dekada të tëra”, shkruan tutje India Today.

Çfarë është Hantavirusi?

Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve thotë se virusi është përhapur kryesisht nga brejtësit, shkruan economictimes.

Sipas tyre, “Hantaviruset në Amerikë njihen si ‘Bota e Re’ dhe mund të shkaktojnë sindromën pulmonare hantavirus (HPS). Hantaviruset e tjera, të njohura si ‘Bota e Vjetër’, gjenden kryesisht në Evropë dhe Azi dhe mund të shkaktojnë ethe hemorragjike me sindromën renale (HFRS)”, thuhet në faqen e internetit të CDC.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)