Dplomati gjerman Zt.Wolfgang Ischinger ka kërkuar që Berlini ta ndihmojë Kosovën në përballje me këtë betejë.

Pavarësisht që Gjermania sikurse edhe vendet e tjera po përballet me luftimin e pandemisë së coronavirusit, diplomati gjerman, Wolfgang Ischinger ka kërkuar që Berlini ta ndihmojë Kosovën në përballje me këtë betejë.

Ischinger këtë kërkesë e ka bërë përmes një postimi në Twitter, ku ia ka bashkangjitur postimin e ambasadorit gjerman në Kosovë, Christian Heldt rreth video-konferencës që kishte me kryeministrin Albin Kurti dhe kancelaren gjermane Angela Merkel.


“Çfarë ndihme konkrete do t’i ofrojë Berlini Kosovës për krizën e coronavirusit? Ata që ndihmojnë shpejt ndihmojnë dy herë- dhe ne nuk duhet t’ia lëmë krejtësisht SHBA-së këtë fushë”, ka shkrua
: Welche konkreten Hilfen wird Berlin #Kosovo anbieten in der #Coronakrise? Wer schnell hilft, hilft doppelt - und wir sollten dieses Feld bitte nicht ganz den #USA überlassen!
Quote Tweet
Ambassador Christian Heldt
@GermanAmbKOS
·
Chancellor Merkel & PM @albinkurti in call: She supports ambitious reform program & fight against corruption, will seek support for fighting Corona. She welcomes decision for lifting tariffs and resumption of dialogue under
🇪🇺
by government of #Kosovo bundesregierung.de/breg-de/suche/
3
3
9

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)