Cikë poetik nga Rita Saliu


HAJ MEDET

Po më kumbojnë veshët
Nga përditshmëria mashtruese
Që ma shndërron jetën një stacion pritjeje
Si nje cirk që imiton vazhdimisht
përsëritjen e kotësisë

A po vazhdon dhembja e robërisë
Që të ma shpëjtojë mortin

Haj medet! do ta mund ankthin
si dhuratë e shfryrjes së merituar


E TREMBUR

U zhgjova tremshëm nga gjumi
Ëndrra s'më shqitej
Nga zhurma tankesh e bombarduesish
M'u duk se prapë ma kishin rrëmbyer dheun
Dhe lotët që më lagnin faqet e ngrira

Të gjithë  më shikonin habitshëm
Ngjyrën e syve ndjenjat ma kishin ndërruar

Kur ndjeva duart e forta të rrëmbimit
Të vetvetes
Ngrita kokën dhe në hapësirë vezulluan
Syzet që kisha harruar mbi sy
Me të cilat bëra gjumin e keq


ERDHA,ERDHA..!POR...

Pasiguria-banjë e ftoftë
Treni i zbrazur-mungon ti ose une

Gjithçka qenka bërë propagandë
Flamuri e kënga e lirisë të përdhosura
Në dashuri private qenka shndërruar atdheu

Vetëm për të vdekur
nuk pritka askush në radhë

Eci rendë-rendë nëpër rrugicat e ngushta
Mbishkrimet si ndotja e ujit të rrjedhshëm
Sipër mureve më presin si hije të maskuara

Mëngjez me supe në katin e parë
Dimër më speca në katin e dytë
Furtun dhe fërfëllizë në katin e tretë..

Treni rrëshqet pa patina
Me mua zhduket përtej brigjeve të panjohura

RITA SALIU
Rhode Island,  SHBA
Shkurt 2011

_____
Shoqata Kosova-Boston ne Middleton te Massachusetts me 19 Shkurt 2011 feston 3 vjetorin e Pavarsise se Kosoves
Poetet e mirnjohura te mbremjes Rozi Theohari e Rita Saliu
Poetet e mirnjohura te mbremjes Rozi Theohari e Rita Saliu

Rozi Theohari, Stefan Koci, Agim Sejdiu, Rita Saliu, Adem Saliu, Konzuli i Republikes se Kosoves Fatmir Zajmi dhe Kujtim Spahiu
Rozi Theohari, Stefan Koci, Agim Sejdiu, Rita Saliu, Adem Saliu, Konzuli i Republikes se Kosoves Fatmir Zajmi dhe Kujtim Spahiu

Gentian Spahiu ne perkujdesje dhe sherim ne Boston nga Kosova
Gentian Spahiu ne perkujdesje dhe sherim ne Boston nga Kosova
Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)