Nga Nexhmije Ahmeti - Protesta mbyllet pa incidente

 
Protesta e organizuar nga Lëvizja “Vetëvendosje” në kryeqytet ka përfunduar e qetë dhe pa asnjë incident. Disa mijëra protestues janë mbledhur para teatrit Kombëtar në Prishtinë, me ç’rast kanë dëgjuar fjalimet e drejtuesve të “Vetëvendosjes”, të cilët kanë akuzuar Qeverinë në krye me kryeministrin Hashim Thaçi se po e vjedhin pasurinë e popullit.

Pas rreth një ore protestuesit janë shpërndarë, duke fishkëllyer vazhdimisht me filikaça, ndërkohë që s’ka pasur asnjë përpjekje për të mësyrë ndërtesat e Qeverisë.

Lideri i kësaj lëvizjeje, Albin Kurti, ka paralajmëruar se protesta të tilla do të realizohen edhe në ditët e ardhshme. Kurti i ka quajtur të gjithë ministrat e qeverisë hajna dhe plaçkitës, kurse Thaçin e cilësoi si hajnin kryesor.

Ai tha se këta njerëz po e plaçkitin Kosovën për t’u pasuruar për vete dhe për ta varfëruar popullin.

“Politikanët e vjedhin buxhetin e Kosovës nëpërmes tenderëve, të cilët ua japin njerëzve të vet që ua kanë financuar fushatën. Kurse nëpërmjet negociatave me Serbinë po e vjedhin territorin e Kosovës”, ka thënë Kurti

Lideri i “Vetëvendosjes”, ndërtesën e Qeverisë e ka krahasuar me pavionin për VIP në Burgun e Dubravës.

Kurti iu ka bërë thirrje qytetarëve që t’i bashkohen kësaj lëvizjeje, sikur është shprehur ai, nëse duan të kenë shtet të mirëfilltë dhe demokratik.

Protesta para Teatrit, sigurohen ndërtesat qeveritare
Protestuesit e thirrur nga Lëvizja “Vetëvendosje”, për të protestuar “Kundër Hajnisë”, janë mbledhur para Teatrit Kombëtar, pasi janë penguar nga policia për t’iu afruar më shumë ndërtesës së Qeverisë dhe të Kuvendit.

Platforma ku do të mbajnë fjalime drejtues të “Vetëvendosjes”, tashmë është vendosur para Teatrit, pasi më herët ishte hequr nga policia, në afërsi të ndërtesës së Qeverisë.

Gazetarët e Express-it raportojnë se forca të shtuara të policisë janë vendosur afër ndërtesave qeveritare. Në protestën e fundit, aktivistët e "Vetëvendosjes" kishin sulmuar me gurë dhe mjete të tjera, ndërtesën e qeverisë, duke thyer disa xhama.

Nis protesta e “Vetëvendosjes”, policia heq binën
Pikërisht në mesditë ka nisur protesta e thirrur nga Lëvizja “Vetëvendosje”, me moton “Kundër Hajnisë”. Disa qindra protestues janë nisur nga Biblioteka Kombëtare drejt ndërtesës së Qeverisë së Kosovës, ku është paraparë të mbahen fjalime nga drejtues të “Vetëvendosjes”.

Por bina e vendosur për këtë qëllim është hequr nga policia, raportojnë gazetarët e Express-it nga vendi i ngjarjes.

Aty është vendosur një kordon i policisë, megjithëse lideri i “Vetëvendosjes”, Albin Kurti, ka thënë mbrëmë për mediat se protesta është paralajmëruar sipas rregullave.

Sot protesta "Kundër Hajnisë"
Lëvizja Vetëvendosje organizon sot protestë me fillim nga ora 12 duke u nisur nga Biblioteka Kombëtare drejt ndërtesës së qeverisë së Kosovës, me moton “kundër hajnisë”.

Vetëvendosje thotë se protesta organizohet për “manipulimin me tenderë, shitjen e ndërmarrjeve publike dhe marrëveshjet e paralajmëruara me Serbinë, për vjedhjen e territorit të Kosovës”.

Lideri Albin Kurti dje ka treguar detaje për organizimin e protestës në një konferencë për media.

Ai tha se Lëvizja Vetëvendosje në protestën me moton “Kundër hajnisë”, në orën 12 do të nisen nga Biblioteka Kombëtare dhe marshuta do të jetë nëpër rrugën ‘Nëna Terezë’ e deri te ndërtesa e Qeverisë. ”Aty do t’i kemi disa fjalime”, tha Kurti. Protestuesit, sipas tij, do t’i kenë xhepat e nxjerrë jashtë, duke paraqitur kështu simbolikisht varfërinë e qytetarëve për shkak të, siç tha ai, hajnisë së pushtetit. Mjerimi social në Kosovë, sipas tij, nuk është fatkeqësi natyrore, por dashakeqësi politike.

“Janë tri lloje kryesore të hajnisë: manipulimi me tenderët që u jepen zakonisht e kryesisht biznesmenëve që janë miq të Qeverisë; shitja e ndërmarrjeve publike me këtë privatizim të egër që ua mbush xhepat ministrave; dhe, marrëveshjet e paralajmëruara me Serbinë që na e vjedhin territorin e Kosovës”.

“Siç e dini, kjo qeveri operon tashmë me buxhet të paligjshëm, planifikon t’i shesë lirë dhe shpejt PTK-në, KEK-un e Trepçën dhe mendon t’i bëjë 6 marrëveshje me Serbinë me ç’rast jo vetëm që qytetarët dhe deputetët nuk dinë se çka përmbajnë ato, por edhe platforma e bisedimeve nuk i është dhënë as kryesisë së Kuvendit dhe as kryetarit të Kuvendit”, tha Kurti

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)