Adriatik Alimadhi-Balli Kombëtar, rol kryesor në 100 vite pavarësi

Alimadhi: Balli Kombëtar, rol kryesor në 100 vite pavarësi

Kreu i Partisë Balli Kombëtar, Adriatik Alimadhi, deklaroi se figurat kryesore shqiptare në 100 vite nuk kanë kontribuar në ndërtimin e shtetit. Në një prononcim për gazetën “Sot”, Alimadhi u shpreh se luftëtarët e vërtetë të kombit shqiptar kanë dalë nga radhët e Ballit Kombëtar. Alimadhi u shpreh se të vetmit që kanë dhënë kontribut në ndërtimin e shtetit shqiptar ka qenë Balli Kombëtar. “Asnjë prej katër figurave kryesore të qeverisjes së Shqipërisë në 100 vite, nuk ka dhënë kontribut për ndërtimin e shtetit. Askush, as Zogu, as Enveri, as Ramizi dhe as Berisha nuk kanë kontribut për ndërtimin e shtetit. Vetëm Balli Kombëtar ka kontribuar për këtë gjë. Të tjerët vetëm gënjejnë. Njerëzit më të shquar dhe luftëtarët e përparimit të vërtetë të kombit tonë kanë dalë pikërisht nga radhët e ballistëve. Mjafton të kujtoj këtu emrat e nderuar të Abaz Ermenit, Mit’hat Frashërit, etj, që janë kthyer në simbole të trimërisë, urtësisë dhe mençurisë shqiptare”, deklaroi Alimadhi. Më tej, kreu i PBK, lidhur me figurën dhe qeverisjen e Enver Hoxhës u shpreh se do të mbahet mend në histori për krimet e tij gjakatare. “Enveri dhe kupola e tij kanë vrarë 4000-6000 shqiptarë në ‘43-44 e deri në ‘45. Enveri ka qenë kriminel. Për ne ai do mbetet kriminel dhe gjakatar. Në asnjë vend të botës nuk janë vrarë kaq shumë njerëz, sado komunist të ketë qenë ai sistem. Meta e Rama, që duan ta vlerësojnë, vijnë nga Partia e Punës, që sot është PS”, u shpreh Alimadhi. Ndërsa zërat për ngritjen e bustit të Enver Hoxhës, Alimadhi tha se nuk mund të nderohet një kriminel. Më tej Alimadhi u shpreh se shqiptarët duhet të heqin dorë nga këto kërkesa të çuditshme, të cilat kanë në qendër nderimin e kriminelëve që kanë kryer krime antinjerëzore ndaj popullit të tyre. Alimadhi deklaroi se populli shqiptar duhet të bëjë kujdes për të mos rënë ‘pre’ e kërkesave të tilla, të cilat kërkojnë të nderojnë kriminelin më të madh të Evropës, siç e cilësoi ai Enver Hoxhën. “Shqipëria është vendi i çudirave dhe shqiptarët gënjehen dhe besojnë përralla shumë shpejt. Të mos harrojmë se Hoxha ishte diktatori dhe krimineli më i ndyrë i Evropës”, tha Adriatik Alimadhi.
 

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)