Muho Asllani: Enver Hoxha, një nga tre figurat historike të kombit -

Muho Asllani: Enver Hoxha, një nga tre figurat historike të kombit

Ish anëtari i Byrosë Politike të Partisë së Punës të Shqipërisë, Muho Asllani, në një prononcim për gazetën “Sot”, vlerëson se Enver Hoxha është një prej tre figurave historike më të shquara të kombit. Muho kërkon që Enver Hoxha të vlerësohet nga i gjithë kombi, pasi kjo figurë historike do të mbahet mend për luftën kundër fashizmit dhe nazizmit si dhe për ndërtimin e Shqipërisë e rrënuar nga lufta.  “Figura e Enver Hoxhës duhet të vlerësohet nga i gjithë populli shqiptar. Hoxha është një nga tre figurat historike të kombit shqiptar, Skënderbeu, Ismail Qemali dhe Enver Hoxha. Enver Hoxha themeloi Partinë e Punës në 1941 me 200 petrita. Mobilizoi popullin shqiptar kundër fashizmit italian dhe nazizmit gjerman. Fshatarët dolën me opinga dhe rrëmbyen armët kundër pushtuesve italianë dhe gjermanë. Ne ishim 900 mijë shqiptarë në analfabet. Arsimi i mesëm u bë i detyrueshëm. Enver Hoxha rindërtoi Shqipërinë dhe zhduku analfabetizmin. Hodhi parullën “Do ndërtojmë Shqipërinë e djegur nga lufta”, u shpreh Asllani.
Ai theksoi se nuk e ka shkelur amanetin ndaj Enver Hoxhës dhe se i ka qëndruar besnik Partisë së Punës. “Unë jam betuar se do jem besnik i Partisë së Punës. Amanetin e Enver Hoxhës e kam ruajtur. Çdo 16 tetor shkoj në varrin e tij dhe vendos buqetë me lule. Kur vdiq Enver Hoxha doli një shprehje: 5 vjet do e qajnë, 5 vjet do e shajnë dhe 5 vjet do e kërkojnë, por nuk kanë për ta gjetur!”, u shpreh Muho Asllani. Disa muaj më parë, Muho Asllani ka reaguar pas lajmeve se Partia e Punës e Rinovuar e ka shkarkuar nga Byroja Politike, me akuzën se po i shërben Sali Berishës. Por Asllani thotë se ai nuk ka ndërmend që të largohet. Ai thotë se partinë ia ka lënë amanet Enver Hoxha. Asllani tha se kandidoi në Shkodër dhe nuk i shërbeu as Berishës dhe as Jozefina Topallit. “Ne jemi në koalicion me të majtën, me komandant Edi Ramën. Dhe kuptohet se ku do të kalojnë votat tona. Unë e theksoj, me fizikun e fortë, me mendjen e mprehtë, do t’i shërbej vetëm PPSH-së, që ma la amanet Enver Hoxha”, është shprehur ai më herët.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)