Kur dhe si u bë i "mistershëm" trekëndëshi i Bermudës - Zhdukjet më të mëdha në histori!

Trekëndëshi i  Bermudeve gjithmonë ka qene nje zone e rrezikshme dhe e mistershme, nga qe  zhdukja e marinareve, piloteve dhe turistave asnjehere nuk ka qene e zgjidhur. Elementet e  informacionit rreth kesaj zone jane intriguese: ne nje ane te oqeanit Atlantik  oksidental, ne forma pak a shume trekendeshe, ndermjet Bermudeve, Florides dhe  meridianit 40 , kane ndodhur zhdukje gjate 30 vjeteve te fundit te shume  avioneve , anijeve pa lene asnje gjurme nga to, dhe qe kurre nuk janw gjetur  pjese apo te mbijfdccvxdet qe te tregonin ekzistencen e saj si psh veshje  shpetimi, vaj ne uje etj.Asnjehere nuk eshte gjetur asgje e tille ne kerkimet e  tyre. Mesazhet e disa avioneve , para zhdukjes nuk jepnin asnje shenje  anormaliteti;ne fakt ne nje moment te caktuar çdo gje shkonte normal dhe nje  minute me vone çdo gje ishte zhdukur pa me te voglin lajmerim. Numri i  zhdukjeve eshte impresionant dhe i tmerrshem.Me misterioze eshte qe nuk ndodhen  ne nje uragan o ciklon sepse shumica e zhdukjeve ka ndodhur ne kohe te  mire.Sipas te dhenave te diteve te lundrimit me vela, Bermudet dhe zona me ne  jug u braktisen nga lundrimi per rreth 100 vjet nga qe kishin ndodhur shuem  zhdukje anijesh dhe mendohej qe ndodhte nga anijet pirate.Vetem ne shekullin e  19 dhe me shume ne shekullin e 20 u qartesua qe ndodhte diçka e pashpjegueshme  nga qe nuk gjendej asnje gjurme nga zhdukjet. Per me shume nje numer i  zhdukjeve prekte vetem pasagjeret dhe gjallesat e tjera ; dhe anijet ngeleshin  te braktisura por ne gjendje perfekte dhe ne rregull, çdo gje ne vendin e saj.  Trekendeshi i Bermudeve gjithmone do jete nje burim i pashpjegueshem frike dhe  enigme misterioze.Atehere nqse anijet, avionet dhe barkat nuk u zhduken nga  faktore natyror klimatik , atehere ç'fare ndodhi?Ku kane shkuar  gjallesat?Ç'fare ka ndodhur me reston e anijeve dhe avioneve qe jane zhdukur  totalisht ? Dhe pyetja me e rendesishme eshte : Ku jane ?

ba2fcc85193b53ba08a9086560783c32
Faktikisht Trekendeshi i Bermudeve eshte nje qender energjetike , ajo nuk eshte  thjesht nje trekendesh por shihet ne formen e nje piramide , shume afer  trekendeshit te Bermudeve eshte gjetur nje vend ku personat zhdukeshin  fizikisht dhe shfaqen kohe me vone, eshte i njejti rast i personave qe zhduken  ne trekendeshin e Bermudeve , hyjne ne tjeter kohe hapsinore ndryshe nga jona.  Dhe mendohet se kjo piramide kohore perdoret nga universe te tjera (dmth UF  ANIJET E ZHDUKURA NE TREKENDESHIN E BERMUDES !
1- Rosalia- u zhduk ne 1840 ne  rrugen midis Havanes dhe Evropes. Ishte nje anije franceze qe u takua e  abandonuar ne brendesi te trekendeshit duke lundruar normalsht, me velat te  hapura me ngarkesen te pa prekur , por ishte zhdukur çdo gje e gjalle. 
2- Mari  Çeleste - u zhduk rreth muajit Nentor 1872, pasi doli nga porti i N. Yorkut u  takua ne 4 dhjetor te po atij viti ne trekendesh pa asnje ne bord Kishte pasur  10 persona ne bord. 
3- Atlanta- u zhduk ne janar 1880. Ishte nje fregate  britanike qe shkonte nga ishujt Bermude ne Angli. U zhduk bashke me 209 persona  ne bord shume afer ishujve Bermude. 
4- Freja- u zhduk ne 4 tetor 1902. Ishte  nje anije e madhe gjermane me tre direke qe u takua ne po kete muaj afer  Manzanijes , ne Kube, nga ku kishte dal ne daten 3 te po atij muaji.Ishte  zhdukur gjithe ekipi. 
5-Ciklopi-u zhduk ne 4 mars 1918, Ishte nje anije e madhe  e marine amerikane, 150 m  gjatesi .U zhduk me 309 pasagjere pa leshuar asnje mesazh ndihme. Lundronte mes  ishujve Barbados dhe Noorfolk kur u zhduk. 
6-Raifuku Maru- u zhduk ne  1924.Ishte nje anije mallrash japoneze qe lundronte midis ishujve Bahamas dhe  Kubes kur u zhduk. Kerkoi ndihme me radio. 
7-Cotopaxi- u zhduk ne 1925. Ishte  nje anije qe udhetonte midis Çarlestonit dhe Havanes. U zhduk afer Kubes.  
8-Stavenger- u zhduk ne 1931. Ishte anije tregetare qe nodhej afer ishullit  Cat, ne Bahama , kur u zhduk me 43 persona ne bord. 
9- John and Mary- U zhduk  ne prill 1932. Ishte nje anije prej dy direkesh qe u shfaq duke lundruar pa  asnje ne bord dhe rreth 80 km  ne jug te ishujve Bermude. 
10-Anglo-Australian- u zhduk ne mars 1938. Ishte nje  anije qe leshoi mesazhin e fundit te saj nga ishujt Azore. U zhduk me 39 njerez  ne bord. 
11- Gloria Colite - u zhduk ne shkurt te 1940. Ishte nje jaht i San  Vincent ne ishujt Antillas angleze. U shfaq pa asnje ne bord, por me te gjitha  gjerat ne rregull, duke qene 320   km ne jug te Mobile, Atlanta. 
12-Rubicon- u zhduk ne 22  tetor te 1944. ishte nje anije kubane qe u zhduk ne qender te Trekendeshit. Me  vone u takua nga rojet detare amerikane perbale brigjeve te Floridas pa asnje  njeri ne bord, kishte shpetuar vetem nje qen qe ishte deshmimtari memec i  drames. 
13-Sandra-u zhduk ne qershor 1950. Ishte anije prej 106 m gjatesi qe lundronte  nga Savanah, Giorgia, ne portin Cabello , Venezuela. Ishte ngarkuar me 302  tonelata insekticidesh pe plantacionet. Kaloi ne portin e Agustines ne Florida  dhe me vone u zhduk me gjithe ngarkesen dhe ekuipazhin. 
14-Connemara IV- u  zhduk ne shtator 1955.Ishte nje yaht privat qe u shfaq complet vetem , pa asnje  gjurme te asaj qe mudn tekishte ndodhur.U shfaq 640 km ne lindje te  Bermudeve. 
15-Sulphur Queen- u zhduk ne 4 shkurt te 1963. Ishte nje anije  tregetare prej 130 m  qe shkonte nga Beaumont, Texas, ne Norflok, Virginia. U zhduk pa leshuar asnje  mesazh ndihme, me gjithe ekuipazhin.
16-SNO'Boy- u zhduk ne 1 korrik 1963.  Ishte nje peshkarexhe e vogel , vetem 20 m dhe me 40 peshkatar ne bord. Shkonte nga  Jamaica ne Cayo ne verilindje kur u zhduk me gjithe ekuipazh. 
17-Witchcraft-u  zhduk ne 24 dhjetor 1967.Ishte nje anije qe bente udhetime turistike (crocero).  Eshte nje nga rastet me te çuditshem te trekendeshit. U zhduk papritur me  pronarin dhe nje pasagjer ne bord, kur bente shetitje ne det jo me larg se 1600 m nga Miami, ne  Florida. 
18- Anita- u zhduk ne mars te 1973. Ishte nje anije tregetare me  20.000 tonelata ngarkese dhe lundronte nga Newport News per ne Gjermani. U  zhduk ne trekendesh me 32 veta ne bord. 
19-Milton Latrides- u zhduk ne prill  1973. Ishte anije qe udhetonte nga New Orleans per ne El Cabo
AVIONET E ZHDUKUR  
1- Super Contellaton- u zhduk ne 30 tetor 1945. Ishte nje avion i flotes  amerikane . U zhduk me 42 persona ne veri te trekendeshit. 
2-Martin Mariner- u  zhduk ne 5 dhjetor 1945. Ishte nje hidroavion bombardues PBM i armates amerikane  me 13 persona ne bord.U zhduken te gjithe pas 20 minutash udhetim. 
3- C-54- u  zhduk 1947. Ishte avion ushtarak i ushtirse amerikane .U zhduk me te gjithe  njerzit ne te 180 km  nga ishujt Bermude. 
4- Tudor IV-u zhduk ne 29 janar te 1948.Ishte nje avion  tregetar katermotoresh Star Tiger. U zhduk me 31 pasagjer dhe tre personel 600 km ne veri te ishujve  Bermude. 
5- DC-3- U zhduk ne 28 dhjetor 1948. ishte nje avion privat ne nje  udhetim tregetar qe u zhduk me 32 pasagjer dhe ekipin e tij ne nje pike te  papercaktuar midis San Juan (PUerto Rico) dhe Miami. 
6-Tjeter Tudor IV- u zhduk  17 janar 1949. Ishte nje avion tregetar i quajtur Star Ariel (binjak i Star  Tiger). U zhduk midis ishujve Bermude dhe Jamaica, 600 km nga Bermudet. 
7-  Globemaster-u zhduk ne mars 1950.Ishte nje avion tregetar amerikan qe  fluturonte per Irlande. 
8-York- u zhduk ne 2 shkurt 1952. ishte nje avion  tregetar britanik dhe fluturonte per Jamaika.U zhduk me 33 pasagjer ne bord ne  veri te trekendeshit. 
9-Martin P-5M- u zhduk ne 9 nentor 1956. Ishte nje avion  amfib nga patrullat e marines amerikane. U zhduk me 10 veta ne ekuipazh shume  afer Bermudeve. 
10- Chase YC-122- u zhduk ne 11 janar 1957.Ishte nje avion  tregetar me 4 pasagjer. U zhduk mes Palm Beach dhe Gran Bahama. 
11- KB-50- u zhduk  ne 8 janar 1962.Ishte nje avion tank i Forcave Ajrore Amerikane. U zhduk duke  kryqezuar trekendeshin nga Virgina per ne Azore. 
12-Stratotankers KC-135- u  zhduk ne 28 gusht 1963.Ishin 2 avione katermotoresh totalisht te rinj t Forcave  Ajrore Amerikane.Shkonin ne nje mision sekret nga Bazen Homestead, ne Florida ,  ne nje baze tjeter sekrete ne Atlantic, por nuk harriten kurre , u zhduken 480 km ne verilindje te  ishujve Bermude. 
13-Cargomaster C-132-u zhduk 22 dhjetor 1963 duke shkruar per  Azore. 
14- Flyng Boxcar C-119-u zhduk ne 5 qershor te 1965.Ishte nje avion  tregetar me 10 pasagjer nebord.U zhduk ne juglindje te ishujve Bahamas.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)