Rritet ksenofobia për emigrantët dhe azilkërkuesit

HRW-greece1
Një studim i Human Rights Watch (HRW) thotë se sulmet ksenofobike ndaj emigrantëve dhe refugjatëve po shtohen në Greqi, ku banorët po luftojnë kundër masave të ashpra të kursimit dhe vendi po përpiqet t'i shpëtojë krizës së borxhit.

Në raportin e publikuar këtë të martë, grupi i vëzhgimit të drejtave të njeriut thotë se vështirësitë ekonomike dhe krimi kanë nxitur rritjen e bandave greke dhe grupeve ekstreme të djathta, përfshirë këtu “Agimin e Artë” që është zotuar se do ta pastrojë Greqinë nga emigrantët e paligjshëm, ndërsa në muajin e kaluar ia doli që të fitojë 18 deputetë në parlament.

Në raport shkruhet për përvojat e 59 personave të cilët janë përballur me incidente ksenofobike që kur u intensifikua kriza greke në vitin 2009. Shumica e incidenteve përfshijn rrahjet e emigrantëve dhe azilkërkërkuesve.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)