Avonet: Iniciativa për peticion kundër Delawie është qesharake


Prishtinë, 20 shkurt -


Rrjeti i OJQ-ve AVONET shpreh shqetësimin për një iniciativë të peticionit kundër deklarimeve të djeshme të ambasadorit amerikan Delawie për situatën politike në Kosovë.

AVONET, mbështet deklaratën e ambasadorit amerikan Delawie, i cili ka shfaqur shqetësimin për rrethant me të cilat po kalon Kosova.

Ai poashtu ka kërkuar nga partitë opozitare që të ulen dhe të dialogojnë, e jo të krijojnë dhunë dhe të pengojnë proceset si në punën e Kuvendit të Kosovës, ashtu edhe në realizimin e agjendës institucionale.

AVONET vlerëson se ambasadori Amerikan Delawie është duke luajtur rol të rëndësishëm për shoqërinë kosovare dhe në rrafshin institucional.

Kontributi i tij dhe i stafit të ambasadëss amerikane çdo herë ka qenë i madh dhe i duhur për qytetarët e Republikës së Kosovës. Përmendim këtu angazhimet në realizimin e qëllimit për një shoqëri demokratike, multietnike e për tolerancë ndërfetare.

Deklarimet e ambasadorit Delawie, janë deklarata zyrtare të Shtëpisë së Bardhë. Përveç mirënjohjes që kemi ndaj SHBA-së, duhet edhe t\'iu besojmë e të punojmë ngase janë miqtë kryesorë që na ndihmuan në çlirim e ndërtim të shtetit.

Dënojmë ashpër iniciativën për peticion sepse është qesharake dhe qëllimkeqe.

Të gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës u bëjmë thirrje që ta injorojnë peticionin, ndërsa mekanizmat e sigurisë i ftojmë që ta hetojnë se kush fshihet prapa këtij peticioni.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)