Kush është Emrush Miftari((1907-1944)


Lindi ne Peje( Kreu Liceun Kombetar (franqeze)ne Korqe dhe shkollen ushtarake mbreterore ne Tirane. Ishte edhe poete.


Ishte ndermjete te rinjeve vullnetar shqiptar qe shkuane ne Spanje per te luftuar ne mbrojtjen e Republikes(shih Vullnetaret Antifashist ne Luften e Spanjes) Gjate viteve te Luftes se Dyte Boterore mbajti qendrime Antifashist dhe ishte per bashkimin e trojeve etnike shqiptare.
Ne funde te Luftes, per shkak te pikepamjeve te tij per zgjidhjen e problemit kombetar te Shqiptarve ne Jugosllavi,qe binin ndeshe me politiken e PKJ,u vu nen mbykqyrjen e OZN-es; u arrestua 1944 dhe pushaktua me akuzen si agjente angleze.

(Nga repartet e OZN-ës u likuidua edhe Emrush Miftari, atdhetar dhe luftëtar i paepur për mbrojtjen e shqiptarëve nga çetnikët serbomalazezë. Në vitin 1943, kishte ngritur zërin kundër masakrimit të mbi 3 000 burrave, grave dhe fëmijëve në krahinën e Bihorit, dhe kërkonte me ngulm zbatimin e vendimeve të Bujanit. Emrush Miftari, nga qarqet e Shtabit Krahinor u konsiderua si “anarkist” dhe “bashkëpunëtor i shërbimit britanik”. Për këto arsye, Emrush Miftari u arrestua në fillim të vitit 1945 dhe u zhduk nga grupi sekret i OZN-ës. Këtë grup në rastin konkret, e drejtonte Spasoje Gjakoviqi, i cili Emrush Miftarit nuk i la as gjurmë varri.

Për shkak që nuk iu nënshtrua trathtisë jugosllave dhe nuk ra në grackat e saj, nga organet e OZN-ës, u likuidua edhe Asim Luzha nga Drenica, i cili më parë kishte shkuar në Beograd në kuadër të një delegacioni të shqiptarëve të Kosovës për të diskutuar me Titon rreth fatit të Kosovës. Pas atij takimi, më 9 prill 1945, gazeta “Borba” e Beogradit, shkruante se “Kuvendi i Serbisë e miratoi “dëshirën” e popujve të Kosovës për aneksimin e saj – Serbisë”. )

http://floart-press.blogspot.com/2007/02/lufta-afatgjat-e-shrbimeve-sekrete_6711.html?zx=e01b216d49a330f8


Sipas Dr Shevqet S Canhasi :"Njeri nga personalitet demokratik e revolocionar te Rrafshit te Dukagjinit,te cilin e kishte nxirosur qellimisht OZN-a dhe per te cilin nuk guxohej te shkruhej asnje e mire ishte edhe Emrush Miftari.

Disa nga udhehesite si dhe historianet servile,qe u bene temena organeve te pushtetit represiv,asnjeri s guxuan te nxirrnin ne sheshe te verteten,te shkruanin e ta trajtonin objektivisht jeten dhe veprimtarine e ketij trimi shqiptar,me shpres se dote mbulonte pluhuri i harreses,Mirpo populli kurre nuk e harroi kapiten Emrush Miftarin,luftatarin vullnetar te brigadave nderkombetare ne Luften Civile te Spanjes(1936-1939),kunder zogistin e kunderfashistin,qe mori pjes edhe LNQ ne Kosove e Shqiperi, qelluar permese atentates spiune dhe tradhtaret e popullit.
Gjate hetimit shumevjeqar te jetes e te veprimtarise se luftatarve te Spanjes te Asim Vokshit,e te Xhemail Kades e te militatit Ali Kelmendi,eshte shqyrtuar edhe qeshtja e Emrush Myftarit.
.
Shumica e luftetarve flisnin per veprimtarin e tij politike dhe ushtarake,por disa sosh,sidomos Justina Shkupi .permende Emrushin jo vetume si njeri te gishtit,por edhe te pendes.

Ajo dhe nje shok tjeter i tij ishin kembegules ne veprimtarin e tij letrare,gje qe pas nje hulumtimi te durimshem dhe afatgjate,u vertetua dhe ne tani kemi ne dore nje pjes te krijimtarise se tij letrare,vjersha e artikuj te pergatitur per shtyp..."


Në një dokument tjetër thuhet se:" Gjyshi i babes se Emrushit,haxhi Hyseini,ka zbritur ne Peje nga fshati Lutove i Rugoves.Ai quhej Myftar dhe mandej e tere kjo familje si mbiemer e mori emrin e tij.ndoese plake e ne moshe te thyer,kishte marre pjese ne luftimete per mbrojtjen e Plaves dhe Gusise,ne menyre qe te mos i dorzohet knjazit te Malit te zi ,sipase vendimit te Kongresite te Berlinit me 1878.

Si luftar i -lidhjes Shqiptare te Prizrenit,ai mori pjese edhe ne luftimete tjera per ruajtjen e tersise toksore te te kater vilajeteve te Perandorise Osmane,ne te cilat shtriheshin viset shqiptare.
Emrush Miftari eshte djali i trete me radhe i haxhi Hysein Myftarit dhe i Gjyle Bales nga Peja.

Ai ishte 15 vjete me i ri se vellai i madhe Sherifi e nja 10 vite me iri se Xheladini vellai i dyte me radhe.Meqense mbeti jetim qysh ne femijeri,vellazeria u kujdesen qe ai te shkollohej,ndonse ne gjuhe te huaj per te,gje qe impononin rrethanat nen pushtetin e pushtuesve sllave.

Shkollen Fillore e kreu,pra,ne gjuhen serbishte,ne vendlindje e tij,ne Peje,me 1920.Po kete vit u rexhistrua ne shkollen Zejtare-Tregtare te Pejes.

Me lejimin e Ministrise se arsimit te M.SE SKS.nr13821 dates 20.XII.1926 Emrush Myftari i dha privatisht provimet e kl.II te GJimnazite te Pejes.

Pas dy vitesh,se bashku me shokun e tij Veli Jasharin(Dedin),i cili tani eshte gjeneral ne pension ne Shqiper.Po ate vite shkollore 1929/30 e gjejme te jape privatisht provimet e kl.III ne Lyceun Kombetar te Korqes,pasi kishte kaluar ilegalisht kufirin shtetrore jugosllav-shqiptar,ne menyren qe mund te ndiqte Shkollen mbretrore Ushtarake te Tiranes.

Ne kete periudhe te jetes se tij,Emrush Myftari shkruan poezine e pare te tij qe njohim deri me sot ,me titullin>>Te gjithe shqiptarve<<,shkruar me 3.II.1932 ne Tirane,ne te cilen u qane hallin te gjoreve kosovar dhe ne fund,permes dy vargjeve te mbrama,i therret per bashkim gjithkombetar: O vellazer shqipetar e ju te gjore kosovar! T bashkuar sa me pare! Deri kur me keshtu te ndare?! Me 22.II.1932,po ne Tirane shkruan poezin tjeter te shkurte me titull>>Kosoves>>,te cilen e cilson me percaktoret>>e shkrete>>dhe >>e mjere>>,

Oh,Kosove,Kosove e shkrete!
Oh, Kosove Kosove e mjere!
S`ka shume kohe,ke qene plote jete,
Porse sot?...ndryshue ke krejt.

(vijon)1.Sipër: Petro Marko, Skënder Luarasi, Iliaz Pashaj
Poshtë: Mehmet Shehu, Emrush Myftari

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)