Ministri i Finacave , Avdullah Hoti, flet nga Londra për zgjedhjen e presidentit. Ja çka tha

Ministri Hoti, flet nga Londra për zgjedhjen e presidentit. Ja çka tha
Ministri i Financave, Avdullah Hoti, tha per Lajmet Qendrore te Televizionit Rrokum, permes linjes direkte telefonike nga Londra, se Kosova ka nji agjende te pasun me Banken Europiane per Zhvillim, BERZH.
Ministri Hoti tha se gjindet ne Londer, ne Samitin e rregullt te vendeve anetare te BERZH, ku bashke me te merr pjese edhe Kryeministri Isa Mustafa, sepse takimi zhvillohet ne nivel te Kryministrave.
Ne pyetjen cfare perfitimesh ka Kosova nga takimi i sotem ne Londer, ne konferencen e BERZH, dhe a asht bisedu konkretisht per projekte me Kosoven, Ministri Hoti tha se jane disa projekte te nenshkrume ma heret si, linja hekurudhore prej Maqedonie qe kalon neper Kosove dhe lidhet me Serbi, ne vlere prej 32 milion euro; mandej marreveshja per rruge regjionale ne vlere 29 milion euro, etj.
Ne pyetjen e moderatores Nikolla, se ne takimin e Kryeministrit Mustafa me zyrtarin e nalte te Departamentit te Shtetit Hoyt Yee, a asht bisedu per zgjedhjen e Presidentit, zoti Hoti tha se ne takim asht ritheksue mbeshtetja e plote e Departamentit per institucionet dhe asht garantue perkrahja, tue evitue pergjigjen konkrete. E ne pyetjen se a ka me u zgjedhe presidenti sa te kthehen nga Londra, Ministri Hoti tha se mbrenda afatit ligjor do te zgjidhet edhe kjo çashtje.


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)