Edi Rama i dha Goran Bregoviçit çelësin e TiranësSerbofili Edvin Kristaq  Rama


Gazeta serbe "Kurir" provokon sërish. Në numrin e saj të sotëm ajo shkruan se tensioni në marrëdhëniet mes Serbisë e Shqipërisë, i amplifikaur pas incidentit në ndeshjen mes dy kombëtareve, duket tërësisht i pazakontë, nëse kthehesh pak kohë pas dhe sjell në mendje koncertin që mbajti në Tiranë këngëtari serb, Goran Bregoviç.

Gazeta e famshme e Beogradit kujton se Bregoviç u prit me ovacione në Pallatin e Kongreseve dhe se mbi të gjitha, Edvin Kristaq  Rama, në atë kohë kryetar i Bashkisë së Tirnaës, i dhuroi me entusiazëm "çelësin e qytetit".


"Ajo që nuk nuk e dinim dhe tashmë është bërë shumë interesante, është një fjalim i  Edvin Kristaq  Ramës, në të cilin ai thoshte se gjatë regjimit të Enver Hoxhës dëgjonte fshehurazi muzikën e grupit "Bjello Dugme", shkruan "Kurir".

Goran Bregovic Live In Tirana (Kalashnikov)


                             
K.I.Sh.: Z. Edi Rama, kerko FALJE nga shqiptaret !
KËSHILLI INICIATOR SHQIPTAR
ALBANIAN INITIATOR COUNCIL

Nr.3/24.4.2006
Reagim
Kryesia e K.I.Sh.REAGIM

Reagim kundër shpalljës së serbit Goran Bregoviç
Qytetar Nderi i Tiranës dhe kundër dhënies së
Çelësit të Tiranës
Drejtuar Kryebashkiakut të Tiranës, Z. Edi Ramës,


I nderuar, Kryebashkiak i Tiranës, Z. Edi Rama,

Ne, Këshilli Iniciator Shqiptar, shprehim indinjatën
tonë të thellë për shpalljen e serbit Goran Bregoviç,
Qytetar Nderi i Tiranës dhe dhënien e Çelësit të
Qytetit të Tiranës.

Ne, Këshilli Iniciator Shqiptar, jemi te bindur që ky
veprim i Juaji ka prekur thellë ndjenjat e
shqiptarëve, posaçërisht shqiptarëve të Kosovës.

Është me të vërtetë gjë e hidhur kur shikon se si një
serbi i dhurohet Çelësi i Tiranës dhe shpallet
Qytetar Nderi i një qyteti shqiptar, edhe më i
hidhur bëhet ky akt i pandërgjegjshëm kur ipet nga
Kryeqyteti Shqiptar, titull ky që nuk mund të ipet
pjesëtarit të një kombi që masakroi e vrau, dhunoi më
mizorishtë nënat e motrat shqiptare në Kosovë.

Ju, Z. Edi Rama, edhe mund të keni harruar, se në
kohën kur Ju po e nderonit atë serb, nënat e bijtë
shqiptare po prisnin të dashurit e tyre në arkivole!
Ndërsa nënat po varrosnin trupat e pajetë të të
dashurve të tyre, Ju po elektrizonit shqiptarët
(nëpërmjet G. Bregoviç) e Tiranës me këngë e valle
çetnike. Ndërsa fëmijët bonjak shqiptar po prisnin
prindërit e tyre, qoftë edhe të vdekur, vetëm t’ua
shihnin edhe njëherë fytyrat, Ju po bënit rrathe me
tinguj çetnikë në Kryeqytetin Shqiptar, Tiranën.


Po, Ju Z. Edi Rama, Kryebashkiak i Tiranës, Tirana
kishte aheng me muzikë serbe, ndërsa pjesa tjetër e
kombit shqiptar akoma po vuanë torturën, mizoritë,
arrogancën, poshtërsitë të ushtruara me dekada të tëra
përgjatë historisë ndaj tyre, në Kosovë, Kosovë
Lindore e Iliridë (Maqedoni).

Akoma gjaku i derdhur nuk është tharë!
Akoma plagët nuk janë shëruar!
Akoma gratë shqiptare janë vejushka sepse burrat e
tyre u masakruan!
Akoma fëmijët bonjak shqiptar nuk janë rritur sepse
prindërit e tyre padrejtësishtë i varrosën të gjallë.

Kosova gjithnjë mbante shpresën në Tiranë, Kryeqytetin
Shqiptar, por me këtë akt Tuajin, sikur është zbehur
kjo shpresë, janë zhgënjyer, madje ka humbur besimin
në ndërgjegjën Tuaj kombëtare dhe qytetare dhe Të
Qytetarëve Tuaj.

JU qytetar të Kryeqytetit Shqiptar, dhe Kryebashkiak i
Tiranës, Edi Rama,
Përkujtoni se Goran Bregoviç asnjëherë nuk dënoi
gjenocidin kundër shqiptarëve!

Përkujtoni faktin se Goran Bregoviç ishte një mik i
Kasapit të Shqiptarëve, Sllobodan Millosheviç!

Përkujtoni, se atë që Ju nderuat, pat kompozuar një
këngë heroike-çetnike për ti inkurajuar njëherit për
ti çuar lëvdata krimeve e gjenocidit serb kundër
popujve të Ballkanit, e në veçanti kundër shqiptarëve
- me këngët Kallashnikov dhe Pucaj.

Me këto dy këngë, motrat shqiptare janë dhunuar!
Me këto dy këngë, fëmijët shqiptar mbetën jetimë,
Me këto dy këngë, shqiptarët u masakruan!
Me këto dy këngë të serbit Goran Bregoviç, Z. Edi
Rama!!

Ju përkujtojmë se, po ky Goran Bregoviç, i nderuari i
Tiranës, bëri një kolonë zanore për filmin
‘Underground’, film ky i financuar nga Armata më
famëkeqe e ish-Jugosllavisë.

Ju përkujtojmë se, po ky Goran Bregoviç, kur po
pengoheshin serbët të kryenin masakra makabre ndaj
shqiptarëve të pafajshëm në Kosovë nga NATO,
organizonte G. Bregoviç koncerte kundër kësaj
mbështetjeje ushtarake për shqiptarët e pambrojtur të
Kosovës. Po! Propagandonte që të ndaleshin sulmet ndaj
armatës dhe çetnikëve serbë!

Dhe, si mundet një i tillë, si Goran Bregoviç, një
përkrahës i luftës kundër shqiptarëve, një Bregoviç që
ka qënë ithtar i dy monstrumeve të Ballkanit,
Millosheviç dhe Mlladiq; të shpallet Qytetar Nderi,
jo çfarëdo qyteti, po i Kryeqendrës Shqiptare!?

Ne, mund ta marrim me mend se muzika duke qenë art
mund të mos njeh edhe kufij, por kur një art cënon
vlerat dhe ndjenjat kombëtare, aq më keq kur vjen nga
një popull, i cili akoma nuk ka rënë pishman ndaj
gjenocideve të kryera, e as nuk ka kërkuar falje, për
më tepër është i gatshëm çdoherë të kryej po të njëjta
krime, ai art, ajo muzikë e atij populli shndërrohet
në një gjë e hidhur dhe vrasëse paplumb.

Pse ne duhet të promovojmë artin e një populli i cili
urren artin tonë; kulturën tonë; traditën tonë;
manipulon me historinë tonë; vlerat tona dhe mbi të
gjitha ushqim ka gjakun tonë..?

Pse të lejohet një njeri me veshje kombëtare çetnike
të kërcej e vallëzoj në tribunë shqiptare? E më keq të
lejohet të tundosë (elektrizoj) shqiptarët?

Z. Edi Rama, populli shqiptar, në veçanti shqiptarët e
Kosovës janë në kohën më të vështirë dhe më vendimtare
për fatin e tyre, e pikërishtë në këto momente mjaftë
drastike, Ju, dhe udhëheqja shqiptare e Tiranës
Zyrtare duhet të tregohet më e përgjegjshme dhe të mos
bëj gabime, sepse ka ikur koha kur gabimet nuk
përfilleshin, sot shqiptarët janë më të vetëdijesuar,
dhe nuk fal më!

Ju, Z. Edi Rama, kemi bindje të thellë dhe respekt se
po punoni shumë për ta bërë Kryeqytetin Shqiptar,
Tiranën, një metropol evropian, dhe keni admirimin
tonë si Këshill, kështuqë presim nga Ju që ti
kontriboni edhe çështjes shqiptare të pjesës tjetër të
Kombit Shqiptar me të gjitha mundësitë Tuaja
institucionale dhe private.I nderuar Z. Edi Rama, Kryebashkiak i Tiranës, dhe
shumë i respektuar, Ne, në emër të Këshillit Iniciator
Shqiptar, JU ftojmë të keni mirësinë e të kërkoni
FALJE ndaj këtij akti, shpallja qytetar nderi i
Tiranës dhe dhënia e çelësit të Tiranës Goran
Bregoviç-it, shqiptarëve të pjesës tjetër të Kombit
Shqiptar; Kosovë, Kosovë Lindore, Iliridë (Maqedoni)
dhe me gjerë për hirë të fëmijëve bonjak, nënave të
ndara prej fëmijëve të tyre, familjarëve të mbetur
akoma pa strehë, e për hirë të Gjakut Shqiptar!


Me respekt dhe konsiderata,

Këshilli Iniciator Shqiptar - Zëri YT!
Raif Emini, Kryetar

*****
Flori Bruqi

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)

Legjenda e Mujit dhe Halilit