Projekti Thaçi-Vuçiq për shkëmbimin e territoreve ka dështuar, por ideja nuk ka vdekur

Kurti: Projekti Thaçi-Vuçiq për shkëmbimin e territoreve ka dështuar, por ideja  nuk ka vdekur

Kohë më parë Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dhe nënkryetarët Prof.Besnik Bislimi dhe Dr.Fatmire Mulhaxha-Kollçaku, kanë takuar deputetët e Bundestagut nga radhët e SPD-së, z.Josip Juratoviç dhe znj.Gabriele Weber. Siç njoftojnë nga LVV, takimi u mbajt në zyrën e Fondacionit socialdemokrat gjerman (Friedrich Ebert Stiftung - FES) në Prishtinë.

Bëhet e ditur se në këtë takim u diskutua për situatën politike në Kosovë dhe rajon, për nevojën e zhvillimit socio-ekonomik si dhe të luftimit të krimit e korrupsionit. 

Kryetari Kurti tha se zgjedhjet e reja e të parakohshme janë zgjidhja e drejtë dhe e duhur në Kosovë, dhe kritikoi sundimin e autokratëve si dhe bashkëpunimin midis tyre, që nuk është i kufizuar vetëm në Ballkan. Në veçanti, ai theksoi se projekti Hashim  Thaçi- Aleksandar Vuçiq për shkëmbimin e territoreve ka dështuar, porse ideja e tyre ende nuk ka vdekur.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)