ZAKONET QË ULIN NIVELIN E INTELIGJENCËS TE NJERËZIT


Edhe pse në pamje të parë duket se nuk kanë asnjë lidhje me inteligjencën, është vërtetuar shkencërisht se zakonet e përditshme megjithatë kanë një efekt të madh në qelizat e trurit.

Zakonet që ulin nivelin e inteligjencës te njerëzit

Shumica prej nesh i zbaton këto zakone çdo ditë. Ato janë të lidhura me stilin e jetës dhe studimet kanë treguar se aktivitete të caktuara që një person i përsërit sistematikisht, ndikojnë në aftësitë e tij njohëse.
Zakonet që ulin nivelin e inteligjencës te njerëzit


Konsumi i yndyrës së ngopur

Këto yndyra gjenden në produktet e qumështit dhe mishin yndyror. Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se ushqime të tilla ndikojnë negativisht në sistemin kardiovaskular, pasi rrit nivelin e “kolesterolit të keq” në gjak, gjë që dëmton sistemin e gjakut.


Si rezultat, qarkullimi normal i gjakut i një personi është i dëmtuar, gjë që çon në mungesë të oksigjenit në tru dhe ngadalëson funksionimin e tij.

Për më tepër, shumë procese të tjera të sistemit nervor qendror shqetësohen, duke ndikuar në gjendjen mendore dhe duke shkaktuar shfaqjen e emocioneve negative siç është trishtimi.

Multi-tasking


Neurokirurgu Earl Miller nga Instituti i Teknologjisë në Massachussets kreu një studim duke u përqendruar në efektet e trurit të njeriut në mënyrën e shumë detyrave.

Rezultatet tregojnë se truri i njeriut nuk mund të funksionojë siç duhet në kushte të ngarkimit të shumëfishtë. Duke marrë parasysh shkallën e ndikimit të multi-taskingut në nivelin e inteligjencës, kostoja është shumë e lartë.

Shikoni tepër TV


Shikimi i TV është mënyra më e lirë dhe më e lehtë për të lehtësuar veten tuaj dhe për t’u çlodhur, pasi shikimi i një programi nuk kërkon ndonjë përpjekje fizike apo mendore. Sidoqoftë, pasojat e kësaj mund të jenë shumë serioze, transmeton KosovaPress.

Zakoni i të ulurit para një ekrani blu për një kohë të gjatë zvogëlon nivelin e inteligjencës. Si rezultat, jo vetëm që bëheni një vëzhgues pasiv, por funksioni juaj i trurit është i dëmtuar.


Mungesa e gjumit

Gjumi i mirë është një nga zakonet më të mira që kontribuon në funksionimin normal të trurit. Pas kësaj, personi ndjehet i pushuar, plot energji dhe më i përgatitur për ditën e re.

Studimet tregojnë se njerëzit që nuk flenë mjaft shpejt lodhen, bëjnë më shumë gabime dhe karakterizohen nga paqëndrueshmëri emocionale në rritje. Ata janë më irritues dhe kanë tendencë të mërziten në shqetësimin më të vogël.

Mos e nënvlerësoni fuqinë e një gjumi të mirë. Hulumtimet tregojnë se përmirëson ndjeshëm kujtesën.

Futja e një sasie të madhe sheqeri në trup

Një pjesë e madhe e sheqerit gjithashtu ndërhyjnë në funksionimin normal të trurit.

Studimet në Universitetin e Kalifornisë Los Anxhelos kanë treguar se nëse një person konsumon sasi të mëdha sheqeri për 6 javë, ata kanë vështirësi në përpunimin dhe ruajtjen e informacionit.

Fakti që demenca është më e zakonshme te njerëzit me diabet, nuk është rastësi.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)