Flaka e Janarit sivjet si “Tri dekada lirie”

Me akademinë përkujtimore për dëshmorët e rënë gjatë janarëve të historisë, koncertin e muzikës serioze dhe “Penelin e Flakës”, në Gjilan  kanë vazhduar aktivitetet në kuadër të manifestimit kulturor tradicional, “Flaka e Janarit 2012”, i 21-ti me radhë.
 
Në Akademinë përkujtimore të “Flakës së Janarit”, që këtë here është titulluar “Tri dekada lirie ”, e cila u mbajt të martën në mbrëmje, kryetari i komunës së Gjilanit, Qemajl Mustafa , tha se “Flaka e Janarit” u themelua së paku për dy arsye të mëdha, për ta kujtuar dhe nderuar përherë veprën e Kadri Zekës, Jusuf e Bardhosh Gërvallës, Rexhep Malës e Nuhi Berishës, dhe për ta mbajtur ndezur e përcjellë tutje idenë dhe përcaktimin e saktë dhe këmbëngulës të popullit të Kosovës për çlirim.

” Flaka e Janarit” i kreu që të dy këto dy misione të saja me plot sukses deri tani”  , tha Mustafa, duke shtuar se dëshmorët e kombit na e krijuan rastin që të punojmë e krijojmë në liri, që të themelojmë komuna demokratike dhe shtet demokratik.

Ndërsa, zëvendëskryeministri i Qeverisë së Kosovës, Hajredin Kuçi, duke përkujtuar tridhjetë vjetorin e rënies së Jusuf e Bardhosh Gërvallës e Kadri Zekës, tha se Qeveria e Republikës së Kosovë shpreh gjithë admirimin për punën, veprën dhe rënien heroike të këtyre heronjve. Ai tha se Jusufi, Bardhoshi e Kadriu, ishin ata që e dhanë idenë dhe e mbrojtjen me guxim. “Ata janë heronj jo vetëm për mënyrën tinëzare se si u vranë, por edhe për idenë dhe qëllimin që e zhvilluan në jetë”, tha Kuçi.

Zëvendëskryeministri Kuçi tha se qëllimi i të gjithë atyre, për breza me radhë, që nga Adem Demaçi dhe nga shokët e Jusufit e mbajtën gjallë Flakën e Janarit, që u ndezë tutje edhe me Rexhep Malën e Nuhi Berishën, me Afrim Zhitinë e Fahri Fazliun, por u ndez shumë hapur me Adem Jasharin .

Ai tha se Flaka e Janarit u mbajt gjallë edhe me luftë e UÇK-së anekënd Kosovës dhe sot është gjallë, mbahet nga qytetarët e Kosovës, në shtetin e Kosovës dhe në kombin shqiptar. Kuçi edhe sot pas 30 vite Jusufi, Kadriu e Bardhoshi dhe tjerët mendojnë për ne dhe ne mendojmë më shumë për ta, jo si flakadanë të Flakës së Janarit, por si ngrohës të mendjes së ideve për ta pasur një shtet modernë, demokratik dhe të zhvilluar.

Hydajet Hyseni tha se bëhen 30 vite që na bashkon kjo datë e Janarit të acartë dhe tash e mbi 20 vjet kjo datë me të drejtë quhet ‘Flaka e Janarit”. Ai tha se kjo ditë bashkon në vetvete dhembje, mall e krenari, që është kthyer edhe në një ditë nderimi e reflektimi për ata që u bënë theror në themelet e kësaj lirie që po gëzojmë sot. Kurse Hysen Matoshi, foli për veprën e Kadri Zekës, duke e vlerësuar si një atdhetar i pakompromis në rrugën e lirisë. 

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)