Skënder MULLIQI :Bashkimi i të majtës, vetëm fontanë dëshirash


Bashkimi i të majtës, vetëm fontanë dëshirash
Partitë dhe opozitare të majta në Shqipëri bashkë më shtypin e tyre shumë ekstrem janë bashkuar jo për të bërë punë të mira për Shqipërinë, por për ta hequr qafe siç thonë ata kryeministrin Sali Berisha. Ky rreshtim i ri i garniturës socialiste është rreshtim retrograd, është kundër perëndimor dhe antiamerikan. E gjithë retorika paraelektorale për zgjedhjet e 23 qershorit është retorikë boshe, është retorikë sa për të ardhur në pushtet që në fakt, donë të thotë kthim prapa të proceseve zhvillimore dhe demokratike në Shqipëri. A bash asnjë alternativë të hairit nuk ofrojnë karshi të ardhmes së vendit, por ofrojnë deklarata boshe sa për ta mashtruar popullin shqiptarë siç e kanë mashtruar edhe deri më tash. Këta socialistë të sotëm të Shqipërisë nuk ofrojnë ndonjë alternativë serioze që vërtetë dikujt do t’ia mbushte mendjen. Këta janë vëllezër të Goran Bregoviqit të cilin e promovoi Edi Rama sa ishte kryebashkiak i Tiranës. Këta janë që me paratë e grekut dhe serbit kanë pretenduar që ta kallin Shqipërinë në vitin 1997. Socialistet nuk janë asgjë tjetër pos e keqja e atdheut dhe kombit.
Unë do ti kisha pyetur këta lakmitarë të pushtetit se cilat ishin të arriturat e tyre sa ishin në pushtet në krahasim me qeverinë Berisha? Ato të arritura ishin shumë të vogla. Socialistët asnjëherë nuk e mbrojtën çështjen kombëtare në krahasim me atë siç e bëri kryeministri i Shqipërisë z. Sali Berisha. Socialistët e Edi Ramës as që e kanë vullnetin të mbrohet çështja kombëtare ashtu siç e shprehu Berisha në Berlin, në Shkup, në Tiranë në Vlorë e kudo që shkeli këmba e tij. Shqipëria dhe shqiptarët kudo që jetojnë dhe veprojnë kanë çka të mburren me qeverinë, të cilën po e drejton kryeministri Sali Berisha. Po të ishte garnitura socialiste në pushtet jam i sigurt se shqiptarët ende nuk do të kishin liberalizim të vizave, nuk do të ishin as pjesë e NATO-s, as që do të bëhej fjalë për këtë nivel të mirëqenies së qytetarëve që e ka arritur qeveria e Berishës. Edhe tash si më parë neokomunistët sytë dhe veshët i kanë kah Lindja. Ata kanë mbetur në kornizat e vjetra të të logjikuarit pavarësisht se kemi hapëruar në shekullin e 21-të. Të gjitha faqet e zeza janë vepër e socialistëve, të cilat vepra me çdo kusht mundohen t’ia atribuojnë Berishës. Këtu e kam fjalën për ngjarjet e Gërdecit, për protestat e dhunshme para qeverisë të kurdisura mirë nga Edi Rama. Ai edhe është fajtori që në këto protesta u vranë katër persona. Ato ditë të protestave kemi qenë të gjithë dëshmitarë së pushteti është dëshiruar të merret me dhunë. Jam i sigurt se shqiptarët e kanë kuptuar mirë lojën e pistë të Edi Ramës, dhe se do ta ndëshkojnë atë më votën e lirë në zgjedhjet e 23 qershorit. Shqiptarët e kanë kuptuar së kush është e mira dhe cila është e keqja e Shqipërisë. Për të mirën e vendit, për prosperitetin, për mirëqenien e tyre ata sigurisht së do të përcaktohen ta votojnë PD-në e kryeministrit Berisha. Berisha është i vetmi personalitet sot që shqiptarëve u garanton mirëqenie, inkuadrim në Evropë, dhe punësim edhe më të madh. Ai me vepra e dëshmoi se përfaqëson vetëm interesat e popullit. Të arriturat e Shqipërisë janë kolosale, por duket se vetëm socialistëve nuk u intereson kjo punë. Ata e dëshirojnë pushtetin, që pastaj pamëshirshëm të abuzojnë me të. Edi Ramës nuk do ti bënë punë as Ilir Meta, dhe askush tjetër. Elektorati shqiptarë do të përcaktohet ta zgjedh të mirën, e jo të keqën. Bashkimi i të majtës, nuk është Rilindje, ajo është Rifundosje e ambicieve të shqiptarëve për tu bërë pjesë e Evropës së Bashkuar. Do të jetë rifundosje e mirëqenies për çka angazhohet çdo shtet i prosperuar dhe demokratik. Edhe bota demokratike tashmë e ka mësuar për qëllimet e së majtës në Shqipëri. Kanë mësuar dhe fort mirë e din se këta janë pasardhësit e denjë të diktatorit Enver Hoxha. Për botën përparimtare sistemi komunist është sistemi më i urryer. Perëndimoret dhe Amerika mike fortë mirë e din se Berisha me shokë ka merita të pakrahasueshme për rrëzimin e diktaturës së egër komuniste në Shqipëri. Pasardhësit e Enverit po dëshirojnë që rrotën historike ta kthejnë mbrapa. Inkuadrimi në të gjitha strukturat evropiane arrihet me fitoren e PD-së dhe çdo qëllim tjetër. Prandaj, shqiptarët mendoj se shumë lehtë e kanë të zgjedhin me 23 qershor. Për të mirën e Shqipërisë, kombit dhe mirëqenies vota do ti jepet PD-së proevropiane dhe pro amerikane në krye me z. Berisha.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)