PЁRSHЁNDETJE PARTISЁ “ALEANCA POPULLORE”
Shkruan Prof.Rasim Bebo 

            Pёrshёndesim Partinё “Aleanca Popullore”. Një pёrshёndetje e tillë, pёr tё drejtat çame, pёr rezolutёn çame, duhej bёrë para shtatё dekadave. Por fatkeqësisht, Enver Hoxha i kishte vёnё pёrsipёr dërrasёn e varrit. Tani i urojmё zotёrinjtë drejtues nё pёrgjithёsi dhe nё veçanti, Kryetarin e kësaj Partie, zotin Artur Dojaka, pёr tё vazhduar, si shprehet Gёtia me konseguencё, pasion dhe modesti, pёr tё arritur qёllimin imediat, dinjitetin çam dhe kthimin nё shtёpitё tona, nё pasurinё tonё, nё vorrezat tona dhe truallin tonё tё trashёguar pёr mijёra vjeçarё.            
Filozofi Konfuci, ka pohuar pёr historinё: “Studjojeni tё kaluarёn po deshёt t’a parashikoni tё ardhmen”! 

Tani me pak fjalё tё njohim Çamёrinё:  Çamёria ёshtё Thesprotia e djeshme e territorit tё gjyshit tonё EPIR dhe stёrgjyshit tonё Pellazgё.  Nё qendёr tё Çamёrisё ёshtё tempulli mё i vjetёr i botёs  DODONA.  Homeri thotё se “ZEUSI ёshtё Pellazg dhe Dodonas”. (XVI, 234), M. Aref f. 36.  Nga Ernest Koliqi citojmë:  “Nana e njaj hyut, n’pёr mote, na ndjek ne... / Prej errsijet t’kohnave ma t’para / duelёn Pellazgёt  mbi dhe: / ngrehёn eltere, vuen ligje e livruen ara. / T’pёrmenduna an’ e  kand kjen,  pёr urti / Zakonet t’ ona e pёrmbi vepra t’ qeta, / qi nisin m’ u shvilluemun  n’ mal e n’ vrri. /  Hyjnit  derdhshin  pa pra hiret e veta, / Prej nesh duel n’ botё e para qytetni...”

Kёshtu Çamёria ёshtё atdheu i Pirros sё Epirit, i Gjin bua Shpatёs, i Abedin Pashё Dinos, Haxhi Mehmet Dalanit, dёshmorit italian Enriko Telinit, hoxhё Hasan Tahsinit, Faik Konices, Bilal Xhaferit etj.                                                                          
Nё prag tё Luftёs sё Dytё Botёrore, nё emёr tё internacionalizmit proletar, u bashkuan tё tri partitё komuniste Jugosllave, shqiptare dhe greke, kundër “Boshtit  Qёndror” german ,italian dhe japonez. Edhe çamёt u bashkuan me forcat EAM-it (Partia Komuniste Greke). Dolёn partizanё mbi 1000 vetё dhe ranё dёshmorё mbi 100 djem tё Çamёrise. Kёtu filloi tragjedia kundër Çamёrisё dhe Kosoveёs. Batalionit partizan të krahinёs sё Konispolit me emrin “Çamёria “  Enver Hoxha ia ndroi emrin  në “Thoma Lulo”, pёr tё mos u dёgjuar emri Çamёri. Gjithashtu, kur komandanti i  batalionit çam nё Çamёri  Nuri Dino, i kёrkoi Enver Hoxhёs ndihmё kundër Zervёs, ai nuk ia dha batalionin “Çamëria” (Thoma Lulo), por ia dёrgoi “Brigadës 15” greke, nё ndihmё jashtё teritorrit tё Çamёrisё. Kjo ishte fatkeqёsia mё e madhe, qё i mundësoi Zervës tё pushtonte Çamёrinё dhe tё bënte atё genocid kundër çamёve mё 27 qershor 1944, që siç e kanё cilësuar edhe vetë një varg studijuesish greke, Zonja Elefteria Manda  ose zoti Jorgos Margaritis, të cilët, krimet e pashembullta, masakrat dhe shpopullimin e territoreve çame, i kane krahasuar me genocidin nazist ndaj hebrejve! 


Nёse do t’i shkonte nё ndihmё bataliani i krahinёs sё Konispolit, Napolon Zerva nuk e pushtonte dot Çamёrinё dhe çamёt do tё ishin nё trojet e tyre nё Çamёri. Nuk mjafton me kaq, U bё masakra e dytë nё Vanar afёr Filatit me 12 dhe 13  mars 1945  e përgatitur nga dy partitё greko-shqiptare. Tё thirur nga EAMI me 28 -1-1945, çamёt tё kthehen nё vendin e tyre. Rreth 15.000 prej tyre u kthyen nё Çamёri. Por pas njё muaji EAMI kapitulloi, dhe vendin e zuri prapё Zerva.  U vrane 1200 pleq, gra, tё rinj e tё reja  dhe fёmijë.  Atëhere u detyruan të kthehen prapё nё Shqipёri mё tё rraskapitur, duke mbushur Kllogjerin me varre. Kjo popullsi konsiderohej  “refugjatё” dhe pёr kёtё u kujdes UNRRA në shtator 1946- pranverё 1947, me kampet e ngritura nё Delvinё, Durrёs, Kavajё, Fier, Vlorё, dhe Tiranё, ku u vendosёn dhjetёra mijёra çamë. UNRRA shpёrndau: ushqime, ilaçe, tenda etj. Nё fillim u ndihmuan edhe nga Amerika me njё milionë e gjysmё dollare. Konstatimi i britanikёve ishte se, “Administrata shqiptare nuk kishte dёshirё tё jepte ndihmёn e duhur, nё raport me kushtet nё tё cilat ndodheshin çamёt, ajo kishte bёrё shumё pak pёr tё mos thёnё asgjё. “      

                                                                         
Pёrzёnia e Çamёve, ishte as mё shumё as mё pak, një pastrim etnik. Greqia asnjёherё nuk u ballafaqua me ndonjё kritikё, apo saksion  serioz ndёrkombёtar. Partia Komuniste Shqiptare  me Enver Hoxhёn nё krye, u solidarizuar me grekёt dhe shpalli hapur urrejtjen e tyre kundër çamёve. As nuk bёhej fjalё pёr njё rezolutё çame, tё aprovohej nga parlamenti pёr t’ua dёrguar forumeve tё larta botёrore. Jo vetёm kaq, por ngrehën dhe njё gjyq çam tё iskenuar tё Teme Sejkos me dyzina tё pandehur. U krijua njё psikozё e tillë diskriminuese, sa arriti që disa çamё pёr tё ruajtur një copё karrike, mohuan krahinёn e tyre. Erdhi koha kur vdiq Enveri dhe u ngjit Ramizi. Ky ishte shkatёrruesi i kombit. Dy herё erdhёn kërkesat pёr t’u lidhur me Gjermaninё, dhe i refuzoi. (Po tё ishim lidhur me Gjermaninё, do tё vinin grekёt emigrantë tё punonin nё Shqipёri, si kanё ardhur nё kohёn e Zogut dhe ne do tё ishim prej kohёsh antarё tё Europёs Bashkuar). Akoma mё keq, Ramzi u lidh me Greqinë e mjeruar, njё armike shekullore.


Me demokracinë e shpallur më 1990,  me njё përulje të ndyrë iu nёnshtruam diktatit grek, duke i dhënë në shumё pika prioritet minoritetit grek, duke firmosur edhe pranimin e priftit grek i cili uzurpoi KOASH e Theofan Nolit. Sot e njëzet vjet mё parё, vazhdoi strategjia e Ramis Alisё, plotёsisht nё vijёn e hirit komunist duke krijuar parti me emra tё ndryshme, por me tё njёjtёn ideologji komuniste.Tё dy partitё kryesore janё lidhur ngushtёsisht qё nё fillim me partitё greke,  PD me “TANEA DEMOKRACIA dhe PS me “PASOKUN”.  Kёto tё dy parti ishin shkaktare të gjakderdhjes  sё vitit 1997 dhe tё 21 janari 2011, prapa tyre ishte dora e grekut. Kёto dy parti  grinden ditёn dhe puthen natёn, kurdoherё nёn diktatin rus-serb-grek , kundër bashkimit tё kombit, kundra Shqipёrisё Etnike.

Pёrgjatё kёtyre 70 vjetёve, problemi çam ka kaluar faza bllokimi me tedence asfiksimi  dhe asgjёsimi. Dimё se gjatё 8 vjetёve tё fundit tё qeverisjes Berisha, tё dy deputetёt çamё nё qeveri kanё dhёnё votёn pa ndonjё kusht pёr tё pёrfshirё rezolutёn çame. Por kanё votuar si Berisha nё dёm tё kombit shqiptar: Pёr marёveshjen detare me Greqinë, pёr regjistrimin e popullsisё sipas kritereve tё lёshuar nga Athina. Pёr  hapjen e shkollave greke, pёr ngritjen e vorrezat greke, mozeloume greke, kisha greke. Ndёrsa pёr problemin Çam nuk është bёrё asnjё takim me bashkёsinë çame dhe nuk ёshtё marrё nё asnjё moment me çёshtjet e tyre. Tё gjitha kёto janё qёndrime antikombёtare. Shpёtim Idrizi është njё “besnik deri nё neveritje”  i njё Berishe qё ka dalë kundra interesave kombёtare nё pёrgjithёsi dhe kunder interesave çame nё veçanti. Detajet  e hileve me rezolutёn çame nё parlament”.  (prof. Xhuvi  marrë nga gazeta “DITA” 14-4-2013).

Po bёhen tjerrje fjalёsh, Idrizi: Propozimi i  PS-se ka tri pika qё “shkojnё nё tё njёjtёn gjatёsi vale me projektin tone”. ... marёdhёnie tё mbeshtetura nё fqinjёsinё e mirё dhe Traktatin  e miqёsisё,  vlerёsojnё miqёsin e mirё mes popullit grek dhe shqiptar, duke i quajtur “dy vlera  tё pa tjetёrsueshme pёr paqen dhe miratimin e rezolutes çame, heqjen e Ligjit tё Luftёs. Edi Rama: “Çёshtja çame ёshtё politike, qeveria ta pёrfshijё nё raportet me Greqine”. Dy “Komunitete” siç i quajti ai pakicёn greke dhe çamёt etnikё tё dёbuar nga Greqia janё qytetarё tё Shqipёrisё me tё njejtat shqetёsime dhe halle. ... “çeshtja çame” nuk mund te mbetet njё çeshtje e paandresuar”... I kёrkojmё Kёshillit tё Ministrave ta pёrfshijё çёshtjen çame si çёshtje tё raporteve diplomatike me Greqinё”.  Kjo e gjithё ёshtё njё maskaradё e Shpёtim Idrizit dhe e Edi Ramёs.  Ata e dinё shumё mirё:  “Shteti grek, nepermjet drejtuesve tё tij, nuk pranon asnjё ballafaqim historik shkencor lidhur me problemin çam.  Listat toponimike greke pёr t’u miratuar, jo vetёm qё i janë paraqitur OK B-sё nga ana e Greqisё dhe aspak prej Shqipёrise, por nga ana tjetёr gjithnjё sipas ministrit tonё tё jashtёm, kanë marrё edhe fuqi ligjore, duke pohuar edhe se fjala ÇAMERI nuk ekziston, Pse jemi druajtur ne dhe vazhdojmë tё druhemi, t’ia paraqesim kёrkesёn  tonё gjithashtu  O.K.B.-se ?!  (M. Korça internet).

Z. Artur Dojaka dine mirë: ‘Edi Rama  ёshtё lidhur shumё ngushtё me Papandreun, fjalet e ngrohta pёr Çamёrinё janё votat qё kёrkon prej saj.”
Koço Danaj thotё: “Tё mos votosh rezolutёn çame, do të thotё tё ringjallesh Napolon Zerven”.  Rezoluta Çame ёshtё dinjitet, ёshtё çёshtje territori, nuk ёshtё çёshtje pronash, pronat janё tё individёve, teritorri ёshtё i shqiptarёve, ёshtё pjesё e kombit shqiptar. 

E dinё grekёt se kufiri Shqipёri - Greqi kalon deri nё Prevezё. Tё shikojnё hartёn te enciklopedia Amerikane, volumi 13-tё, f. 377, botimi 1828, korigjimi 1971, tregon shtetin grek qё fitoi pavarёsinё nё 1826 , kufiri kalon nё Jug tё Epirit, nё Jug tё Thesalisё dhe nё Veri tё Eubesё. Konferenca e Londrёs e zvogёloi Shqipёrinё nga 115.000 km2  ne 28.000 km2 . 

Kjo padrejtёsi ka filluar t’i kthehet Shqipёrisё, Kosova e mori pavaresinë, tani po rikthehemi te Shqipёria Natyrale qё e kanё shumё frikёn rusosёrbogrekё. Sot nё kёtё gjёndje tё vёshtirё, na duhet një bashkim i vendosur i çameve kudo ku jane per rreth patisë sё “Aleancёs  Popullore”. 

“Mbeshtesim fuqishem nxerjen e Rezolutёs Çame nga Parlamenti Shqiptar dhe Qeveria Shqiptare pёr ta çuar nё OKB dhe BE.  Ёshtё koha për parullёn: “DO TЁ SHKOJ NЁ SHTЁPINË TIME NЁ ÇAMЁRI”. 
Tё vendosur, tё organizuar tё nisemi tё parёt NE, se tё gjithё shqiptarёt kudo ku janё na ndjekin pas.  Boll mё pёr 70 vjet tё pёrulur, tё ndridhur, tё poshtёruar, tё ngarkuar me amanetin e prindёrve qё na thёrret: PЁRPARA !...                                                                                                                                                                                     


Rasim  Bebo  

Addison  Çikago  prill 2013.

                                                Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)