Boston: Vëllezërit rus, autor të sulmitPolice officers take position during a search for the Boston Marathon bombing suspects in Watertown, Massachusetts April 19, 2013. (Brian Snyder/Reuters)/Inset photo (AP)

Autoritetet e SHBA-së kanë identifikuar autorin e dytë të sulmeve në Boston. Ai është një i ri 19 vjeçar nga një rajon afër Çeçenisë. I dyshuari i quajtur Dzhokhar A. Tsarnaev, besohet të jetë vëllai i të dyshuarit tjetër, Tamerlan 26 vjeç, i cili vdiq sot gjatë një betejë me policët.

Të dy mendohet se kanë jetuar në SHBA, të paktën një vit. Tsarnev është akoma në arrati, pas sulmit të mbrëmshëm në Watertown. Ai mendohet se ka rrëmbyer një makinë dhe ka ikur pasi që ka qëlluar për vdekje një polic në Institutin e Teknologjisë në Masaçusets.

foto.php

Ndërkaq, mijëra policë dhe agjentë të FBI-së kanë rrethuar Bostonin, dhe janë në kërkim të tij. Policia më herët ka paralajmëruar përmes një komunikate se “ai është një kërcënim për të gjithë, dhe lusim banorët e Boston-it të mos hapin dyert e tyre për përsona të panjohur dhe të qëndrojnë në shtëpitë e tyre”.

Policia poashtu ka konfirmuar që Tamerlan ( i cili u vra sot nga policia) dhe Dzhokhar (në arrati), janë përgjegjësit e sulemve në Maratonën e Bostonit.

foto.php

Policia është vënë mbrëmë në gjurmë të sulmuesve, derisa të dyshuarit u gjendën në një dyqan në Massachusetts Institute of Technology (MIT). Pas luftimeve të ashpëra me policët, njëri prej tyre u vra ndërsa Dzhokhar A.Tsarnev, ka arritur të shpëtojë dhe t’i ikë policisë.

foto.php

Dy shperthime të dy bombave artizanale në maratonen e Bostonit i morën jetën 3 personave dhe lanë të plagosur 180 të tjerë.


<p>œHeavily armed police surround an apartment building in Watertown, near Boston, as they search for the suspect. …


Police have locked down suburbs outside Boston early on Friday morning (AP/PA)

Boston bombing suspect Dzhokhar Tsarnaev, 19, is being hunted by police (FBI/PA)<br><br><br><br>

The 'armed and dangerous' bombing suspect was spotted left, in a convenience store, and right, seconds after the 

Graphic locating Watertown, near Boston, where a suspect in the marathon bombing was died after arrest Friday, …

ŒArmed police officers ride in the back of a van in Watertown in the early hours of Friday morning, as the manhunt …

Police aim their weapons during tense scenes in Watertown last night. (AP/PA)


Officials brief the media on the dramatic standoff in Watertown, Mass., on Friday. (AP/PA)

The FBI released these images of the two Boston bombing suspects. It is thought the man on the right has been shot …

foto.phpPolice patrol the scene of the fatal police officer shooting on the MIT campus in Boston (Rex)


Policemen cordon off the Massachusetts Institute of Technology (MIT) campus in Boston, the scene where a police …The white-capped suspect can be seen on the far left of this shot as one of the Boston bombs went off (David G …

The suspect is spotted fleeing the scene seconds after the massive exposion (David Green)


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)