AGIM GASHI:LAMTUMIRË SOKOL OLLDASHI(Sokol Olldashit)

Dy fjalë dhimbjeje po ti shkruaj
N´këtë ditë t´fundit në këtë botë,
Që po të ndan nga fëmijt e nëna
E po të merr e lumja tokë.

Sot po qajnë e mbar familja
Lot po derdhin tanë shoqria,
Qan Kosova e Ilirida
Sot po qan e gjithë Shqipëria.

Demokrat dhe shpirt shqiptari
N´zemrat tona do t´jesh gjithnji,
Sokol Olldashi o burr i dheut
N´Ty kishte shpresë Nëna Shqipëri.

Lamtumirë po t´thotë atdheu
Lamtumirë ajo nënë e shkreta,
Lamtumirë gruaja me fmijë
Sa e shkurtër për Ty qe jeta.

21.11.2013
Düren

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)