Myftiu i Bashkësisë Islame në Serbi Muamer Zukorliq ka deklaruar se Plevla duhet të jetë kryeqytet i Sanxhakut, shkruajnë mediat në Mal të Zi.


Myftiu i Bashkësisë Islame në Serbi Muamer Zukorliq ka deklaruar se Plevla duhet të jetë kryeqytet i Sanxhakut, shkruajnë mediat në Mal të Zi.
Sipas këtyre mediave, Zukorliq ka thënë Sanxhaku e ka fituar autonominë me vendim të Kongresit të Berlinit, kur Malit të Zi edhe formalisht iu njoh pavarësia.
Zukorliq ka sqaruar se Sanxhaku gjendet ndërmjet pushtimit e pavarësisë dhe se për këtë rajon duhet gjetur një zgjidhej kompromisi. Më herët ai kishte thënë se “çështja e Sanxhakut duhet zgjidhur përmes autonomisë jashtë kufitare.
Zukorliq e ka akuzuar Malin e Zi për politikë diskriminuese ndaj boshnjakëve.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)