"Kryeministri" i Ben Blushit "thyen" Panairin 2016, libri më i lexuar, ndiqet nga "Pushteti" i Fevziut

"Kryeministri" i Ben Blushit "thyen" Pnairin 2016, libri më i lexuar, ndiqet nga "Pushteti" i Fevziut
Kush janë librat që po lexojnë më shumë shqiptarët këtë vit? Shoqata e Botuesve ka publikuar listën e librave më të shitur në Panairin e Librit 2016-të, aty ku dy emra të njohur për publikun përplasen kokë më kokë me njëri-tjetrin. Njëri ndan politikën me librat, kurse tjetri gazetarinë.
 
Po flasim për kreun e LIBRA-s, Ben Blushin, dhe gazetarin Blendi Fevziu.
 
Sipas Shoqatës së Botuesve, libri më i shitur është romani i Ben Blushit “Kryeministri”, i ndjekur nga “Pushteti” i Blendi Fevziut. Ndërsa diferenca mes të dyve është e vogël, të bie në sy edhe numri i vogël i kopjeve të shitura krahasuar me vitet e kaluara, ku për Blushin dhe Fevziun flitej për mbi 20 mijë kopje të shitura.
 
Lista e librave më të shitur
 
1) “Kryeministri”- B.Blushi (4.000 kopje)
 
2) “Pushteti”- B.Fevziu (3.400 kopje)
 
3) “Rruga e se keqes”- R.Galbraith (2.200 kopje)
 
4) “Mikesha gjeniale”- E.Ferrante (1.950 kopje)
 
5) “Sekretet e Shijes”- R.Mekolli (1.600 kopje)
 
6) “Familja thuajse e përsosur”- J.Shemilt (1.100 kopje)
 
7) “Gjemia e mbytur”- F.Kongoli (1.011 kopje)
 
8) “Esat Pasha”- I.Ikonomi (860 kopje)
 
9) “Si te udhëtosh me salmon”- U.Eco (700 kopje)
 
10) “Vajza ne tren”- P.Haëkins (600 kopje)
 
11) “Konkubina ruse”- K.Furnivall (500 kopje)
 
12) Ishulli nen det”- I.Allende (500 kopje)
 
13) “Kopshti veror”- P.Simons (500 kopje)
 
14) “Kur qau Niçja”- I.Yalom (430 kopje)
 
15) “Ëndrra e doktorit”- B.Mustafaj (421 kopje)

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)