Kryeministri i Kosovës ,Akademik Prof.Dr. Isa Mustafa: Kosovarët kërkojnë të kthehen nga ISIS

Kryeministri i Kosovës ,Akademik Prof.Dr. Isa Mustafa, ka folur sërish për luftën kundër terrorizimit, por edhe për rrezikun që i kanoset vendit nga sulmet terroriste.


isis

Ai në një intervistë për emisionin InfoBox të RTV Dukagjinit ka thënë se Kosova aktualisht qëndron mirë në këtë drejtim, derisa ka përmendur edhe mosshkuarjen e asnjë kosovari në Irak dhe Siri prej tetë muajsh, citon Klan Kosova.

Në këtë mes, kreu i ekzekutivit ka përmendur edhe një fakt interesant sipas të cilit shumë kosovarë që aktualisht janë në ISIS, po kërkojnë të kthehen në Kosovë.

“Kemi problem me familjarët e njerëzve që kanë rënë atje ose janë akoma në këto fronte sepse disa prej tyre dëshirojnë të kthehen nga ISIS-i, por është problem se si t’ju mundësohet kthimi në Kosovë. Sidoqoftë masa të mira janë ndërmarrë për shkak se kemi ligjin që parandalon shkuarjen në luftërat e huaja”, ka shtuar ai.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)